ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդես է եկել տարածաշրջանային հաղորդակցությունների վերականգնման նախաձեռնությամբ՝ կոչելով այն «Խաղաղության խաչմերուկ»։ Radar Armenia-ն մանրամասնորեն ներկայացնում է ՀՀ կառավարության նախաձեռնած «Խաղաղության խաչմերուկի» ֆիզիկաաշխարհագրական պարամետրերը։
Հայաստանն առաջարկում է իր հարևաններին.
- Բոլոր ենթակառուցվածքները, այդ թվում՝ ճանապարհ, երկաթուղի, գազամուղ, էլեկտրաէներգիայի և կապի այլ հաղորդալարեր, ենթարկվում են այն երկրների ինքնիշխանությանը, որոնց տարածքով դրանք անցնում են։
- Յուրաքանչյուր երկիր ապահովում է իր տարածքով անցնող ենթակառուցվածքների հսկողությունն ու անվտանգությունը, այդ թվում՝ մեքենաների, բեռների և մարդկանց անցումը։
- Բոլոր ենթակառուցվածքները կարող են օգտագործվել միջազգային և ներքին տրանսպորտային հաղորդակցության համար։
- Երկրները կարող են այս ենթակառուցվածքները օգտագործել փոխադարձության և հավասարության սկզբունքներով։ Այդ սկզբունքների համատեքստում նաև՝ սահմանային և մաքսային վերահսկողությունը կարող է դյուրացվել՝ փոխադարձ համաձայնության և պայմանավորվածության հիման վրա։
Ստեղծվելու է 7 սահմանային անցակետ ավտոճանապարհների համար. 5-ը Ադրբեջանի հետ, 2-ը՝ Թուրքիայի։
- Կայան
- Սոթք
- Քարահունջի մոտ
- Երասխ
- Անգեղակոթի մոտ
- Ախուրիկ
- Մարգարա
Ստեղծվելու է 5 սահմանային անցակետ երկաթուղային ենթակառուցվածքների համար. 4-ը՝ Ադրբեջանի, 1-ը Թուրքիայի հետ։
- Նռնաձոր
- Ագարակ
Վերականգնվելու է Կայան-Հրազդան երկաթուղային 80 կմ-անոց հատվածը (քարտեզի վրա՝ մանուշակագույն), որը պետք է միանա արդեն իսկ գոյություն ունեցող երկաթուղային ցանցին՝ Հրազդանից Երևան, ապա Ախուրիկ ու Երասխ։ Այս դեպքում նույնպես որոշակի վերականգնողական աշխատանքների անհրաժեշտություն կա. համապատասխանաբար Երասխից Նախիջևան 1 կմ, Գյումրիից Թուրքիա՝ 6 կմ։ Վերջինս, ի դեպ, թույլ կտա ունենալ Կարսից Թբիլիսի այլընտրանքային երկաթուղային գիծ։
Երկաթուղային հաջորդ երթուղին կապում է Ադրբեջանը Նախիջևանի հետ՝ հարավում Նռնաձորից մինչ Ագարակ - 43 կմ։ Այդ հատվածում նույնպես երկաթուղային ենթակառուցվածքի վերականգնման անհրաժեշտություն կա։
Առաջարկվող ավտոճանապարհներից առաջինը՝ Կայանից Երևան, Երևանից Մարգարա, ինչպես նաև Կայանից Ախուրիկ։ Հնարավորություն է ստեղծվում Ադրբեջանից ավտոճանապարհով հասնել Թուրքիա՝ Մարգարայի ու Ախուրիկի անցակետերով։ Այդ ճանապարհը նաև միանում է Հայաստանով Վրաստանն ու Իրանը կապող Հյուսիս-Հարավին։
Ավտոճանապարհ է նախատեսվում նաև Սոթքի հատվածից, որի անցակետով անցնելով՝ հնարավոր կլինի միանալ Հյուսիս-Հարավին և շարժվելով դեպի Երասխ՝ մտնել Նախիջևան։
Երրորդ ավտոճանապարհը, որ կարող է Ադրբեջանը կապել Թուրքիայի հետ, կարող է մեկնարկել Քարահունջի մոտից ու հասնել Անգեղակոթ, այդտեղից էլ Նախիջևան։

Что Армения предлагает Азербайджану и Турции (КАРТА)
Премьер-министр РА Никол Пашинян выступил с инициативой восстановления региональных коммуникаций, назвав его «Перекрестком мира». Radar Armenia подробно представляет физико-географические параметры «Перекрестка мира», инициированного правительством РА.
Армения предлагает своим соседям.
• Вся инфраструктура, включая автомобильные, железные дороги, газопроводы, линии электропередачи и другие кабели связи, находятся под суверенитетом стран, через которые они проходят.
• Каждая страна обеспечивает контроль и безопасность инфраструктуры, проходящей через ее территорию, включая проезд транспортных средств, грузов и людей.
• Вся инфраструктура может быть использована для международного и внутреннего транспортного сообщения.
• Страны могут использовать эту инфраструктуру на принципах взаимности и равенства. В контексте этих принципов пограничный и таможенный контроль также может быть облегчен на основе взаимного согласия.
Будет создано 7 пограничных КПП на автодорогах, 5 с Азербайджаном, 2 с Турцией.
• Каян
• Сотк
• Возле Караунджа
• Ерасх
• Возле Ангехакота
• Ахурик
• Маргара  .
Для железнодорожной инфраструктуры будет создано 5 пограничных пунктов пропуска: 4 с Азербайджаном, 1 с Турцией
• Нрнадзор
• Агарак
Будет восстановлен 80-километровый участок железной дороги Каян-Раздан (фиолетовый на карте), который должен соединиться с уже существующей железнодорожной сетью от Раздана до Еревана, затем Ахурика и Ерасха. В этом случае также необходимы некоторые восстановительные работы, соответственно 1 км от Ерасха до Нахиджевана, 6 км от Гюмри до Турции. Последнее, кстати, позволит иметь альтернативную железнодорожную линию Карс-Тбилиси.
Следующий железнодорожный маршрут соединяет Азербайджан с Нахиджеваном, от Нарнадзора до Агарака на юге – 43 км. В этом районе также существует необходимость восстановления железнодорожной инфраструктуры.
Первая из предложенных магистралей: от Каяна до Еревана, от Еревана до Маргары, а также от Каяна до Ахурика, предоставляет возможность попасть автомобильным транспортом из Азербайджана в Турцию через контрольно-пропускные пункты Маргара и Ахурик. Эта дорога также соединяется с трассой Север-Юг, соединяющей Грузию и Иран через Армению.
От участка Сотк также планируется проложить автодорогу, проехав через КПП которой, можно будет соединиться с трассой Север-Юг и двигаясь в сторону Ерасха, въехать в Нахиджеван.
Третья магистраль, которая может связать Азербайджан с Турцией, может начинаться возле Караунджа в направлении Ангекота, а оттуда - до Нахиджевана.