Սեյրան Օհանյանը Շուշիից առանց նախազգուշացնելու հեռացավ՝ ինձ ու զինվորներին թողնելով միայնակ, առանց կապ ու շրջափակված թշնամու զորքերով. Սերժ-Վարագ Սիսեռյան
44-օրյա պատերազմի ժամանակ Շուշիի անկման վերաբերյալ Radar Armenia-ն զրուցել է ՀՀ նախկին փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի գրասենյակի ղեկավար, 44-օրյա պատերազմի կամավոր Սերժ-Վարագ Սիսեռյանի հետ:
- Պարոն Սիսեռյան, Դուք 44-օրյա պատերազմի ժամանակ ակտիվ մասնակցություն եք ունեցել ինքնապաշտպանության կազմակերպմանը։ Կհիշե՞ք՝ ի՞նչ վիճակ էր վերջին օրերին, մասնավորապես Շուշիում ինչպիսի՞ն էր դրությունը և ինչպես էր կազմակերպվում քաղաքի պաշտպանությունը։
- Այդ օրերին ընդհանուր անհասկանալի իրավիճակ էր, և ոչ միայն Շուշիում: Տարբեր տեղերից սխալ տեղեկատվություն էր փոխանցվում։ Այսինքն՝ կարծում եմ, որ ԳՇ-ն Օնիկ Գասպարյանի գլխավորությամբ,  իշխանությանը կամ սխալ, կամ կիսատ ինֆորմացիա էին փոխանցում։ Ո՞րն էր նպատակը՝ չգիտեմ։ Ասում էին՝ ամեն ինչ լավ է, նորմալ է, բայց իրականությունը տեղում լիովին այլ էր: Գնալով մեծանում էր փախուստի դիմողների թիվը, բայց չգիտես ինչու, այդ տեղեկատվությունը Հայաստանի Հանրապետության իշխանություններին ամբողջությամբ չէր փոխանցվում։ Նույն իրավիճակն էր նաև Շուշիում։ Ամսի 5-6 ին՝ Շուշիում շատ, թե քիչ մի քանի տասնյակ թվով զինվորներ ու կամավորականներ էին մնացել։
- Ըստ Ձեզ ինչո՞ւ ընկավ Շուշին։ Մինչ օրս հստակորեն ոչ ոք չի ստանձնել Շուշիի պաշտպանության պատասխանատվությունը։ Կա՞ր հասցեական, հստակ պատասխանատու անձ այդ հարցում։
- Այդ հարցը ճիշտ կլինի՝ ուղղեք Սեյրան Օհանյանին, որը այդ օրերին Շուշիի պաշտպանության փաստացի հրամանատարն էր: Սեյրան Օհանյանին մեկը, վերջ ի վերջո, պետք է հարց տա, թե ինչո՞ւ նա նոյեմբերի 5-ի երեկոյան Շուշիից դուրս եկավ առանց նույնիսկ այնտեղ տեղակայված վերջին խմբակներին տեղեկացնելու: Մեր կապը հրամանատարության հետ կտրվեց շատ անհասկանալի ու տարօրինակ ձևով, արդյունքում մենք մոտ 20-30 հոգով, մնացինք միայնակ։ Կարծում եմ՝ կգա օրը, և Սեյրան Օհանյանը ստիպված կլինի պատասխանել Շուշիում լքված զինվորների և կամավորականների հարցերին։
- Ըստ Ձեզ՝ Շուշիի գրավման մասով 44-օրյա պատերազմի հետաքննությամբ զբաղվող ԱԺ հանձնաժողովը ինչպիսի՞ գործառույթներ ունի, արդյո՞ք բացի քաղաքական գնահատականից, հանձնաժողովի բացահայտումները պետք է հանգեցնեն իրավական հետեւանքների կոնկրետ պատասխանատուների համար։
- Հանձնաժողովը նախ և առաջ պետք է կանչի Օհանյանին, ինչպես նաև մեզ՝ այնտեղ գտնված կամավորականներիս, լսի վկայությունները։ Արդյունքում՝ կարծում եմ շատ բան կպարզվի, շատ հանգամանքներ կբացահայտվեն, կհստակեցվեն: Իսկ Սեյրան Օհանյանը այժմ մինչև հանրահավաքներին մասնակցելը, հայրենասիրական ճառեր արտասանելը, ճիշտ կանի, եթե հայելու մեջ նայի և ինքն իրեն հարց տա, թե ինչո՞ւ որպես Շուշիի փաստացի հրամանատար, մեզ՝ այնտեղ գտնվող տասնյակ զինվորներիս ու կամավորներիս, թողեց ու, առանց նախազգուշացնելու, ուղղակի «թռավ» Շուշիից բոլորիս համար անակնկալ հայտնվելով Երևանում: Կարծում եմ՝ նա պետք է առերեսվի իրականության հետ, և մինչ Երևանի հրապարակներում Արցախը «փրկելը», հանրությանը հստակորեն բացատրի, թե ինչո՞ւ այդ փրկչական գործը ձախողեց այն պահին, երբ իրոք դրա պահն էր ու իր պատասխանատվության ներքո։

Сейран Оганян без предупреждения покинул Шуши, оставив меня и солдат одних, без средств связи и в окружении вражеских войск. Серж-Вараг Сисерян
Radar Armenia побеседовал с руководителем аппарата бывшего вице-премьер-министра РА Тиграна Авиняна, добровольцем 44-дневной войны Серж-Варагом Сисеряном  о падении Шуши в ходе 44-дневной войны.
- Господин Сисерян, вы активно участвовали в организации самообороны во время 44-дневной войны. Вы помните, какой была обстановка в последние дни, в частности, какая была обстановка в Шуши, как была организована оборона города?
- В те дни была вообще непонятная ситуация не только в Шуши. Неверная информация передавалась из разных мест. Другими словами, я думаю, что Генштаб, возглавляемый Оником Гаспаряном, передавал правительству либо неверную, либо неполную информацию. С какой целью я не знаю. В Ереван сообщали, что все нормально, а на деле все было совсем по-другому. Число беглецов росло, но по каким-то причинам эта информация не полностью передавалась властям РА. Такая же ситуация была и в Шуши. 5 или 6 числа в Шуши оставалось примерно несколько десятков солдат и добровольцев.
- Как вы думаете, почему Шуши пал? На сегодняшний день никто явно не взял на себя ответственность за защиту Шуши. Было ли, четкое ответственное лицо в этом вопросе?
- Этот вопрос было бы правильным задать Сейрану Оганяну, который в те времена был фактически назначен командующим обороной Шуши. Надо спросить Сейрана Оганяна, почему он сбежал из Шуши вечером 5 ноября, даже не проинформировав  дислоцированные там группировки. Наша связь с командованием оборвалась очень непонятным и странным образом, в результате мы остались одни, человек 20-30. Думаю, придет день, когда Сейрану Оганяну придется отвечать на вопросы солдат и добровольцев, брошенных в Шуши.
- Каковы, на Ваш взгляд, функции комиссии НС по расследованию 44-дневной войны и оккупации Шуши, должны ли разоблачения комиссии, помимо политической оценки, привести к конкретным правовым последствиям для виновных?
- Комиссия должна сначала вызвать Оганяна, как и нас, тамошних добровольцев, чтобы заслушать показания. В результате, я думаю, многое выяснится, многие обстоятельства вскроются, прояснятся. И теперь, прежде чем участвовать в митингах и выступать с патриотическими речами, Сейрану Оганяну не мешало бы посмотреть в зеркало и спросить себя, почему, как фактический командующий Шуши, он оставил нас и десятки солдат и добровольцев там и без предупреждения , просто сбежал из Шуши, неожиданно для всех нас появившись в Ереване. Я думаю, что он должен смотреть правде в глаза, прежде чем «спасать» Арцах на площадях Еревана, он должен четко объяснить общественности, почему та спасательная операция под его ответственностью не удалась именно в тот момент, когда это был действительно нужно.