Հանձնաժողովը մերժեց «Շուշիի հռչակագրի» վերաբերյալ հայտարարության նախագիծը
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովը մերժեց «Հայաստան» խմբակցության ներկայացրած՝ Ադրբեջանի և Թուրքիայի խորհրդարանների կողմից «Շուշիի հռչակագրի» վավերացման կապակցությամբ հայտարարության նախագիծը:
«Հայաստան» խմբակցությունն առաջարկում է ԱԺ հայտարարության տեսքով արձագանքել այդ հռչակագրին և այդ նպատակով փետրվարի 23-ին նախաձեռնել նաև ԱԺ արտահերթ նիստ։
Իշխող ՔՊ խմբակցության ներկայացուցիչները, սակայն, նշեցին, որ առանձին հայտարարության անհրաժեշտություն չեն տեսնում, քանի որ ՀՀ ԱԳՆ-ն արդեն երկու անգամ հայտարարություն է տարածել՝ այդ հռչակագրի հետ կապված, և դա իշխանության արտաքին քաղաքականության միասնական դիրքորոշումն է:
ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Էդուարդ Աղաջանյանի խոսքով՝ «ԱԳՆ-ն հունիսի 15-ին և 17-ին արձագանքել է  նշված հռչակագրին: Եվ ՀՀ լիազորությունների շրջանակներում է՝ որոշում կայացնել, թե որ պահին, տարբեր մարտավարական նկատառումներից ելնելով և գնահատելով տվյալ պահին բխող բոլոր ռիսկերը և հնարավորությունները, այս կամ այն հայտարարությունն անել կամ չանել, հայտարարություն անել ԱԺ կողմից, թե որևէ այլ ձևաչափով: Դա ՀՀ որոշումն է»:
Նախագիծը դրվեց քվեարկության, որին կողմ քվեարկեցին ընդդիմադիր «Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունները, իսկ դեմ՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը:

Комиссия отклонила проект заявления о «Шушинской декларации»
Постоянная комиссия НС по внешним связям отклонила представленный фракцией "Армения" проект заявления о ратификации "Шушинской декларации" парламентами Азербайджана и Турции.
Фракция "Айастан" предлагает ответить на это заявление в форме заявления НС, с этой целью инициировать внеочередное заседание НС 23 февраля.
Представители правящей фракции ГД, однако, отметили, что не видят необходимости в отдельном заявлении, так как МИД РА уже дважды делал заявление в связи с этим заявлением - это общая внешнеполитическая позиция правительства.
По словам председателя Постоянной комиссии НС по внешним связям Эдуарда Агаджаняна, «15-17 июня МИД дал ответ на указанное заявление. И в полномочиях Республики Армения решить, в какой момент, исходя из различных тактических соображений, оценивая все возникающие в данный момент риски и возможности, сделать или не сделать то или иное заявление, сделать заявление в Национальном собрании или иным способом. Таково решение Республики Армения».
Законопроект был поставлен на голосование, за которое проголосовали оппозиционные фракции "Армения" и "Честь имею", против - фракция "Гражданский договор".