Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մեվլութ Չավուշօղլուն վերջերս հայտարարել էր, թե իրենք ցանկանում են ՀՀ և Թուրքիայի հատուկ բանագնացների հանդիպումներն անցկացնել Անկարայում և Երևանում։ Նա ընդգծել էր՝ Անկարան նախընտրում է, որ այդուհետ կողմերն ուղիղ կապ հաստատեն, սակայն հայկական կողմը երրորդ երկիր է ընտրել։
ՀՀ ԱԳՆ-ից, մեկնաբանելով Չավուշօղլուի հայտարարությունը, Radar Armenia-ի հարցմանն ի պատասխան՝ տեղեկացրին. «Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում հատուկ ներկայացուցիչների միջև երկրորդ հանդիպման վայրը որոշվել է երկուստեք ներկայացված առաջարկների շուրջ կողմերի քննարկումների արդյունքում»:
Ինչ վերաբերում է հաջորդ հանդիպումը ՀՀ-ում կամ Թուրքիայում անցկացնելու հավանականությանը, ԱԳՆ-ից պարզաբանել են՝ «Հատուկ ներկայացուցիչների միջև հաջորդ հանդիպման վայրի ընտրությունը և ժամանակացույցը նույնպես կհամաձայնեցվի կողմերի միջև՝ քննարկումներից հետո»:
Հիշեցնենք, որ Ռուբեն Ռուբինյանի և Սերդար Քըլըչի հաջորդ հանդիպումը նախատեսված է փետրվարի 24-ին՝ Վիեննայում։

Место встречи было определено в результате взаимных обсуждений
Министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу недавно заявил, что они хотят провести встречи спецпредставителей Армении и Турции в Анкаре и Ереване. Он подчеркнул, что Анкара предпочитает, чтобы стороны установили прямой контакт, однако армянская сторона выбрала третью страну.
В ответ на запрос Radar Armenia в МИД РА прокомментировали заявление Чавушоглу: «Место проведения второй встречи спецпредставителей по процессу нормализации армяно-турецких отношений было определено в результате обсуждения представленных обеими сторонами предложений».
Что касается возможности проведения следующей встречи в Армении или Турции, то в МИД уточнили, что «выбор места следующей встречи спецпредставителей и график также будут согласованы между сторонами после обсуждений».
Напомним, что следующая встреча Рубена Рубиняна и Сердара Кылыча запланирована на 24 февраля в Вене.