Ռոբերտ Քոչարյանը դեմ չէ Միութենական պետությանը
Այսօր՝ փետրվարի 17-ին, ՀՀ նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը մամուլի ասուլիս էր հրավիրել՝ պատասխանելով ընթացիկ ներքին և արտաքին քաղաքական խնդիրների վերաբերյալ հարցերին։
Անդրադառնալով Ռուս-Բելառուս Միութենական պետությանը միանալու հարցին՝ Քոչարյանը նշել է. «Եթե դու գնում ես գործոն դառնալու ուղղությամբ այս տարածաշրջանում, հնարավոր լուծումներից մեկը կարող է լինել Ռուս-Բելառուս Միութենական պետության շրջանակներում»։ Նա հավելել է, որ Ռուսաստանի հետ «մենք պետք է ունենանք շատ ավելի խորացված հարաբերություններ։ Միայն ՌԴ–ի հետ համագործակցությունն է Հայաստանի անվտանգության երաշխիքը»։
Ռոբերտ Քոչարյանը նաև անդրադարձել է Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի հայտարարություններին՝ զարմանք արտահայտելով, թե ինչո՞ւ են Հայաստանում դրանք այդքան տարօրինակ ընդունվել. «Լուկաշենկոն ասում է այն, ինչ մտածում է։ Անհասկանալի էր այն արձագանքը, որը Հայաստանում տեղի ունեցավ։ Այն, ինչ ասում  էր Լուկաշենկոն, հնարավոր չէ համեմատել այն ամենի հետ, ինչ ասում էր Ալիևը։ Ինչո՞ւ են աքլորացել Լուկաշենկոյի պարագայում»։
Նախկին նախագահի կարծիքով՝ ՀԱՊԿ-ի բոլոր երկրները Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետ ունեն շատ ավելի ջերմ հարաբերություններ, բոլոր ոլորտներում։ Թուքիան և Ադրբեջանը նաև մաս են կազմում թուրքախոս մի կազմակերպության Կենտրոնական Ասիայի երկրների հետ։ Անձնական շփումների առումով այդ պետությունների առաջնորդները շատ ավելի մտերիմ են Ադրբեջանի նախագահի հետ։ Հետևաբար մտածել, որ որևէ կերպ ՀԱՊԿ-ը կարող է արձագանքել մեր վրա այդ հարձակմանը կլիներ միամտություն. «Մնալ ՀԱՊԿ-ում, թե չմնալ։ Իհարկե՝ մնալ։  Չկա այլ կառույց, որը կփոխարինի ՀԱՊԿ-ին»։

Роберт Кочарян не против Союзного государства
Сегодня, 17 февраля, бывший президент РА Роберт Кочарян провел пресс-конференцию, отвечая на вопросы по текущим вопросам внутренней и внешней политики.
Коснувшись вопроса о присоединении к Союзному государству России и Белоруссии, Кочарян отметил. «Если ты собираешься стать фактором в этом регионе, то одно из возможных решений может быть в рамках Союзного российско-белорусского государства». Он добавил, что «у нас должны быть гораздо более глубокие отношения с Россией». «Только сотрудничество с Россией является гарантией безопасности Армении».
Роберт Кочарян коснулся и заявлений президента Беларуси Александра Лукашенко, выразив удивление, почему их так странно восприняли в Армении. «Лукашенко говорит то, что думает. Реакция, которая произошла в Армении, была непонятна. То, что говорил Лукашенко, не шло ни в какое сравнение с тем, что говорил Алиев! Почему в случае с Лукашенко "запетушились"?»
По словам бывшего президента, у всех стран ОДКБ гораздо более теплые отношения с Турцией и Азербайджаном во всех сферах. Турция и Азербайджан являются частью тюркоязычной организации в Центральной Азии. В плане личных контактов лидеры этих стран намного ближе к президенту Азербайджана. Было бы наивно думать, что ОДКБ может отреагировать на это нападение на нас. «Оставаться в ОДКБ или не оставаться. Конечно, оставаться. Другой структуры, которая заменит ОДКБ, нет».