Երևանյան լիճը հանգստի հարմարավետ գոտի կդառնա
Երևանի քաղաքապետարանի տարեկան ծրագրով մեկնարկել են Երևանյան լճի մաքրման աշխատանքները: 2022թ. համար բյուջետային մասհանումները կկազմեն 60 մլն 430 հազար դրամ: Դրանով նախատեսվում է Հրազդան գետի վրա ճաղավանդակի տեղադրում, աղբաորսիչ միջոցառումների կազմակերպում և շուրջ 12500 խմ թափոնների հավաքում ու տեղափոխում:
Աշխատանքների ընթացքին տեղում ծանոթացել է Երևանի քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանը: Լճի աղտոտվածության հիմնական պատճառը կենցաղային, ինչպես նաև շինարարական աղբն է, որը կուտակվում է լճի տարածքում՝ բնակիչների անբարեխիղճ պահվածքի հետևանքով: Երևանյան լճի մաքրմանը զուգահեռ, ի դեպ, համայնքը քննարկում է տարածքում հանգստի գոտի ստեղծելու հնարավորությունը: Նախատեսվում է բարեկարգել լճի ափամերձ տարածքի 2.8 հա հատվածը, կտեղադրվեն նստարաններ, աղբամաններ, կկառուցվի մարզահրապարակ, հեծանվուղի, ճեմուղի, տարածքը կլուսավորվի էներգախնայող լուսատուներով, կիրականացվեն նաև կանաչապատման աշխատանքներ:
Քաղաքային տնկարան այցի ընթացքում քաղաքապետին է ներկայացվել 2022թ. ծրագրով նախատեսվող աշխատանքները: Պատասխանատուները նշել են, որ ընթացիկ տարում կընդլայնվի ջերմոցային և տնկարանային հատվածը: Շուրջ 25 հա տարածքից փաստացի օգտագործվում է մոտ 10 հա-ն: Այժմ ջերմոցում ու տնկարանում է աճեցվում քաղաքում տնկվող ծառերի ու ծաղիկների զգալի մասը. շուրջ 30 աշխատակցի ձեռքով աճեցվում է մոտ 60 անուն բույս, այդ թվում՝ նաև «Կարմիր» գրքում գրանցված տեսակներ։

Ереванское озеро станет удобной зоной отдыха.
Согласно годовой программе мэрии Еревана, начались работы по очистке Ереванского озера. Отчисления из бюджета 2022г. составят 60 млн 430 тыс драмов. Программа предусматривает установку очистных сооружений на реке Раздан, организацию мероприятий по вывозу мусора, сбор и транспортировку около 12,5 тысяч кубометров мусора. С ходом работ ознакомился мэр Еревана Грачья Саркисян.
Основной причиной загрязнения озера является бытовой, а также строительный мусор, который скапливается в районе озера из-за недобросовестного поведения жителей. Параллельно с очисткой Ереванского озера, община рассматривает возможность создания на территории зоны отдыха.
Планируется благоустроить участок берега озера площадью 2,8 га, установить скамейки, урны для мусора, построить спортивную площадку, велосипедную дорожку, аллею осветить энергосберегающими светильниками, провести работы по благоустройству территории.
В ходе посещения городского питомника мэра ознакомили с работами, предусмотренными программой. Чиновники отметили, что в этом году будет расширен сектор теплиц и питомников. Около 10 га из примерно 25 га фактически используются. Большинство деревьев и цветов, посаженных в городе, сейчас выращивают в теплицах и питомниках. 30 сотрудников выращивают около 60 растений, в том числе виды, занесенные в Красную книгу.