Երևանի քաղաքապետարանը հայտարարություն է տարածել Ա. Չեխովի անվան դպրոցում իրավիճակի վերաբերյալ
Ըստ հայտարարության. ««Երևանի Ա. Չեխովի անվան հ.55 հիմնական դպրոց» ՊՈԱԿ-ի տնօրենի պաշտոնի թափուր տեղի համար առաջին մրցույթը կայացել է 18.10.2021թ., որի արդյունքում հաղթող չի ճանաչվել, և գործող տնօրեն Գայանե Սարուխանյանը շարունակել է պաշտոնավարել մինչև աշխատանքային պայմանագրի գործողության ժամկետի ավարտը:
Ղեկավարվելով Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2010 թվականի մարտի 4-ի հ.319-Ն որոշմամբ հաստատված կարգի 2.1 կետով, որի համաձայն՝ լիազոր մարմինը հաստատության տնօրենի պաշտոնակատար է նշանակում տվյալ հաստատության խորհրդի անդամ չհանդիսացող տնօրենի տեղակալներից մեկին կամ բարձրագույն կրթություն ունեցող և վերջին տասը տարվա ընթացքում մանկավարժական, գիտամանկավարժական աշխատանքի կամ կրթության կառավարման ոլորտի առնվազն յոթ տարվա ընդհանուր աշխատանքային ստաժ ունեցող անձի, կամ բարձրագույն կրթություն և մանկավարժական, գիտական կամ կրթության կառավարման ոլորտի՝ վերջին յոթ տարվա ընթացքում առնվազն հինգ տարվա ընդհանուր աշխատանքային ստաժ ունեցող անձի, որը տվյալ հաստատության խորհրդի անդամ չէ, Երևանի քաղաքապետի 16.12.2021թ. հ.4474-Ա որոշմամբ դպրոցի տնօրենի պարտականությունների կատարումը ժամանակավորապես դրվել է տնօրենի ուսումնական աշխատանքների գծով տեղակալ Տաթևիկ Մելքոնյանի վրա, մինչև սահմանված կարգով մրցույթի արդյունքում հաղթող ճանաչված մասնակցի կողմից այն զբաղեցնելը:
Տնօրենի պաշտոնի թափուր տեղի համար հաջորդ մրցույթը կայացել է 10.03.2022թ.-ին, որի արդյունքում կրկին հաղթող չի ճանաչվել:
Հաշվի առնելով վերոգրյալը և Կարգի նշյալ կետով Երևանի քաղաքապետին վերապահված իրավասությունը՝ Դիանա Մինասյանը նշանակվել է «Երևանի Ա. Չեխովի անվան հ.55 հիմնական դպրոց» ՊՈԱԿ-ի տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար»:

Мэрия Еревана выступила с заявлением касательно школы имени А. Чехова.
Согласно заявлению. "Первый конкурс на вакантную должность директора ГНКО «Чеховская основная школа № 55» состоялся 18 октября 2021 года, по результатам которого действующий директор Гаянэ Саруханян не была объявлена ​​победителем.
Согласно пункту 2.1 Порядка, утвержденного постановлением Правительства Республики Армения от 4 марта 2010 года № 3119-Н, уполномоченный орган назначает исполняющего обязанности директора учреждения одного из заместителей директора или педагога с высшим образованием за последние десять лет работающего в учебном заведении , имеющего не менее семи лет общего стажа работы в области научной или педагогической работы или лицо с высшим образованием , имеющее не менее пяти лет общего стажа работы в области педагогическое, научное или образовательное руководство, не являющееся членом правления учреждения.16.12.2021
Очередной конкурс на вакантную должность директора состоялся 10 марта 2022 года, по результатам которого победитель вновь не был признан.
Принимая во внимание вышеуказанные обстоятельства в полномочиях, предоставленных мэру Еревана указанным постановлением, Диана Минасян была назначена «Исполняющей обязанности директора ГНКО основная школа № 55 им А. Чехова