Երևանի քաղաքապետի առաջին տեղակալ Լևոն Հովհաննիսյանը հանդիպել է Ֆրանսիայի ԱԳՆ ֆրանսիական տարածքային միավորների արտաքին հարցերի վարչության պետի տեղակալ Քսավիե դ’ Արգոևիի հետ:
Ընդգծելով հայ-ֆրանսիական հարաբերությունների բարձր մակարդակը, որն առկա է տարբեր բնագավառներում իրականացվող նախաձեռնություններում՝ Լևոն Հովհաննիսյանը նշել է, որ Երևանի քաղաքապետարանն ակտիվ ապակենտրոնացված համագործակցություն է իրականացնում Փարիզի, Մարսելի, Լիոնի, Իլ դը Ֆրանս շրջանի, ինչպես նաև Պլեսի Ռոբինսոնի, Դրագինյանի, Անտոնիի հետ:
«Քաղաքների առջև ծառացած խնդիրները միանման են, և համագործակցության ցանկացած ծրագիր գործընկեր քաղաքների ու տարածաշրջանների հետ, կարծում եմ, համատեղ արդյունավետ լուծումներ գտնելու ևս մեկ հնարավորություն է: Այս տարվա ապակենտրոնացված համաժողովի ժամանակ մենք կկարողանանք նախանշել այն կարևորագույն ուղղությունները, որոնք կապահովեն կայուն և արդյունավետ գործակցություն Հայաստանի և Ֆրանսիայի համայնքների միջև»,- նշել է քաղաքապետի առաջին տեղակալը:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ ԱԳՆ ֆրանսիական տարածքային միավորների արտաքին հարցերի վարչության պետի տեղակալ Քսավիե դ’ Արգոևին իր հերթին նկատել է, որ համագործակցության ուղղություններն ընդլայնելու և նոր նախաձեռնություններով հանդես գալու համար մեծ հնարավորություն կա:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը մտքեր են փոխանակել նաև այս տարվա հունիսին նախատեսվող հայ-ֆրանսիական ապակենտրոնացված համագործակցության 4-րդ համաժողովի վերաբերյալ:

Обсуждены вопросы, связанные с армяно-французским децентрализованным сотрудничеством
Первый заместитель мэра Еревана Левон Ованнисян встретился с заместителем начальника отдела иностранных дел территориальных подразделений МИД Франции Ксавье д'Аргуа.
Подчеркнув высокий уровень армяно-французских отношений, который присутствует в инициативах, реализуемых в различных сферах, Левон Ованнисян отметил, что мэрия Еревана активно сотрудничает в децентрализованном сотрудничестве с Парижем, Марселем, Лионом, Иль-де-Франсом, а также Плесси. Робинсон, Драгиниан и Энтони.
«Проблемы, стоящие перед городами, те же, любая программа сотрудничества с городами-партнерами и регионами, я думаю, — это возможность найти эффективные совместные решения. «Во время децентрализованной конференции этого года мы сможем наметить наиболее важные направления, которые обеспечат стабильное, эффективное сотрудничество между общинами Армении и Франции», - сказал первый вице-мэр.
Выразив признательность за теплый прием, Ксавье д'Арго, заместитель начальника отдела иностранных дел французских территориальных подразделений МИД, в свою очередь отметил, что есть прекрасная возможность расширить направления сотрудничества и выйти на новый уровень с новыми инициативами.
В ходе встречи стороны также обменялись мнениями о запланированном на июнь текущего года IV Форуме армяно-французского децентрализованного сотрудничества.