Բրազիլացի միլիարդատերը փորձել է հաշտեցնել Թրամփին և Մադուրոյին
Բրազիլացի գործարար, մսի առևտրով զբաղվող JBS ընկերության համասեփականատեր Ջոեսլի Բատիստան, գաղտնի այցելել է Կարակաս նոյեմբերի 23-ին, որպեսզի հանդես գա որպես ոչ պաշտոնական միջնորդ ԱՄՆ-ի և Վենեսուելայի նախագահ Նիկոլաս Մադուրոյի միջև լարվածությունը մեղմելու հարցում։
Ինչպես հայտնում է Bloomberg-ը՝ հղում անելով աղբյուրներին, Բատիստան հանդիպել է Մադուրոյի հետ՝ փորձելով համոզել նրան համաձայնել «իշխանության խաղաղ անցմանը» և կատարել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի պահանջը՝ հրաժարական տալու վերաբերյալ։ Այցը տեղի է ունեցել Թրամփի և Մադուրոյի միջև կոշտ հեռախոսազրույցից մի քանի օր անց։
Թրամփի վարչակազմը տեղյակ է եղել այցի մասին, սակայն Բատիստան գործել է իր նախաձեռնությամբ՝ չներկայացնելով ԱՄՆ-ը։ Բատիստան, ում JBS ընկերությունը զգալի կապեր ունի թե՛ Թրամփի շրջապատի, թե՛ Վենեսուելայի իշխանությունների հետ, դարձել է երկխոսության ոչ պաշտոնական փորձերի հերթական մասնակիցը։
Նշենք, որ կողմերի միջև լարվածությունը շարունակվում է, իսկ ԱՄՆ-ը ռազմական ուժեր է կենտրոնացրել Վենեսուելայի ափերի մոտ։

Brazilian billionaire tried to reconcile Trump and Maduro
Brazilian businessman and co-owner of the meat company JBS, Joseli Batista, secretly visited Caracas on November 23 to act as an unofficial mediator in easing tensions between the United States and Venezuelan President Nicolas Maduro.
As Bloomberg reports, citing sources, Batista met with Maduro in an attempt to persuade him to agree to a “peaceful transition of power” and comply with US President Donald Trump’s demand that he step down. The visit came days after a tense phone call between Trump and Maduro.
The Trump administration was aware of the visit, but Batista acted on his own initiative, not as a representative of the United States. Batista, whose company JBS has significant ties to both Trump’s inner circle and the Venezuelan authorities, has become another participant in unofficial attempts at dialogue.
It should be noted that tensions between the parties continue, and the United States has concentrated military forces off the coast of Venezuela.