Ինչու է ոսկու գինը ռեկորդային մակարդակի հասել
Ոսկին համաշխարհային և հայաստանյան շուկայում ռեկորդային կերպով թանկացել է։ Ըստ կենտրոնական բանկի՝ այսօր 999 հարգի ոսկու 1 գրամն արժե 51 հազար 64 դրամ։
-Ինչո՞վ է պայմանավորված այս թանկացումը։
-Նշեմ, որ ոսկու գինը որոշում է համաշխարհային շուկան, և դա հայաստանյան երևույթ չէ․ այնպես չէ, որ Հայաստանում գինը բարձրացել է, Եվրոպայում՝ իջել։ Ոսկու գնի վրա ազդում են մի շարք գործոններ․ առաջինը պայմանավորված է տնտեսական պատժամիջոցներով, պատերազմներով, որն ստեղծել է անորոշություն համաշխարհային շուկայում, և խոշոր փողատերերն իրենց գումարները նախընտրում են ոսկով պահել, քանի որ այն սանկցիաների տակ ընկնող ակտիվ չէ և ցանկացած ժամանակ կարելի է վաճառել կամ փոխադրել։ 2-րդը՝ Ռուսաստանի նկատմամբ արևմտյան մի շարք երկրներ պատժամիջոցներ են կիրառել ոսկու գնումների մասով, և ռուսական ոսկին, օրինակ, նույն համաշխարհային շուկա է մտնում 3-րդ երկրների միջոցով, և դա ևս իր հերթին որոշակիորեն թանկացնում է ապրանքը։ 3-րդ գործոնը պայմանավորված է ժամանակակից տեխնոլոգիաներով, որտեղ մեծ քանակությամբ ազնիվ հազվագյուտ մետաղներ են օգտագործում, և դա նույնպես համաշխարհային շուկայում պահանջարկը կտրուկ ավելացրել է մետաղների նկատմամբ։
-Ռուսական ակտիվների սառեցումը կարո՞ղ է ևս ազդել։
-Ռուսական ակտիվների սառեցումը մոտ 200 միլիարդ դոլարի չափով բացասական ազդակ է եղել օտարերկրացի ներդրողներին, հատկապես՝ չինացիներին։ Նրանք հասկացել են, որ նույն ամերիկյան, եվրոպական պարտատոմսերի մեջ իրենց գումարները պահելու դեպքում կարող են այսպես մի օր հայտնվել Ռուսաստանի օրը, եթե Արևմուտքը որոշի տնտեսական պատժամիջոցներ կամ տնտեսական պատերազմի մեջ մտնի Չինաստանի հետ։ Ակնհայտ է, որ այդ օրը մոտ ապագայում է, և արդեն որոշակի նախանշաններ կան, և չինացի ներդրողները արդեն սկսել են իրենց ներդրումների դիվերսիֆիկացիա անել՝ գումարները տեղափոխելով դեպի իրացվելի տիպի ակտիվներ։
-Նման ռեկորդային գին եղե՞լ  է Հայաստանի պատմության  մեջ։
-Սա հայաստանյան գներ չեն՝ միջազգային են, ամբողջ աշխարհում այս գների բարձրացում է նկատվել։ Այո՛, մեր ներքին շուկայում այսպիսի գներ չենք ունեցել, նաև՝ ամբողջ աշխարհում, և դա միանշանակ ազդեցություն է ոսկյա զարդերի շուկայի վրա, քանի որ, երբ ոսկու ձուլակտորը կամ լոմը թանկանում է, թանկանում է նաև ոսկերչական գործը, և պահանջարկը նվազում է զարդերի նկատմամբ։

Why has the price of gold reached a record high?
Gold has risen to a record high on global and Armenian markets. According to the Central Bank, today, 1 gram of 999-grade gold costs 51 thousand 64 drams.
-What is the reason for this increase?
-I should note that the global market determines the price of gold, and this is not an Armenian phenomenon. It is not that the price has increased in Armenia and decreased in Europe. Several factors influence the price of gold. The first is due to economic sanctions and wars, which have created uncertainty in the global market, leading large money holders to prefer holding gold, as it is not an asset subject to sanctions and can be sold or transferred at any time. The second is that several Western countries have imposed sanctions on Russia regarding gold purchases, and Russian gold, for example, enters the same global market through third-party countries, which, in turn, somewhat increases the product's price. The third factor is due to modern technologies, which use large amounts of precious rare metals, thereby sharply increasing global demand for metals.
-Can the freezing of Russian assets also have an impact?
-The freezing of Russian assets has hurt foreign investors, especially the Chinese, for about 200 billion dollars. They have understood that if they keep their money in the same American and European bonds, they may one day face Russia's day if the West decides to impose economic sanctions or enter into an economic war with China. That day is in the near future, with clear signs already evident, and Chinese investors have begun diversifying their investments, moving their money into liquid assets.
-Has there been such a record price in the history of Armenia?
-These are not Armenian prices; they are international. An increase in these prices has been observed worldwide. Yes, we have not seen such prices in our domestic market, nor anywhere in the world, and this definitely affects the gold jewelry market. When the cost of a gold bar or a bill increases, the price of jewelry also increases, and demand for jewelry decreases.