Ռուսաստանը ուկրաինացի երեխաներին արտաքսում է Հյուսիսային Կորեայի ճամբարներ
Ուկրաինացի որոշ երեխաներ, ենթադրաբար, տարվում և տեղակայվում են Հյուսիսային Կորեայի ճամբարներում, որոնք գտնվում են իրենց հայրենիքից 9000 կմ հեռավորության վրա: Ուկրաինացի իրավապաշտպան Կատերինա Ռաշևսկայան ցուցմունք է տվել ԱՄՆ Կոնգրեսում և հաղորդել երկու փաստաթղթավորված դեպքի մասին.
«Տասներկուամյա Միշան՝ օկուպացված Դոնեցկի մարզից, և տասնվեցամյա Լիզան՝ Սիմֆերոպոլից, ուղարկվել են Հյուսիսային Կորեայի Սոնգդովոն ճամբար», - Կոնգրեսի անդամներին ասել է Ռաշևսկայան։
Ռաշևսկայայի ցուցմունքը կազմակերպվել է ԱՄՆ Սենատի հանձնաժողովի կողմից: Նպատակն է եղել պարզել Ռուսաստանի կողմից ուկրաինացի երեխաների առևանգումների մասշտաբները։
Ուկրաինայի պաշտոնական «Պատերազմի երեխաներ» տվյալների բազայի համաձայն՝ 2022 թվականի փետրվարից ի վեր օկուպացված տարածքներից առևանգվել է առնվազն 19․546 երեխա, որոնցից շատերը տարվել են Ռուսաստան կամ Ռուսաստանի կողմից վերահսկվող շրջաններ: Հետագայում, ենթադրաբար, զգալի թվով երեխաներ բռնի կերպով որդեգրվել են։
Ռաշևսկայան նաև հաղորդել է ռազմական ճամբարներում ուկրաինացի երեխաների գաղափարական մշակման 165 փաստաթղթավորված դեպքի մասին, այդ թվում՝ Բելառուսում։

Россия депортирует украинских детей в лагеря Северной Кореи
Некоторые украинские дети, предположительно, вывозятся и размещаются в лагерях Северной Кореи, расположенных на расстоянии 9000 км от их родины. Украинская правозащитница Катерина Рашевская дала показания в Конгрессе США и сообщила о двух задокументированных случаях:
«Двенадцатилетний Миша из оккупированной Донецкой области и шестнадцатилетняя Лиза из Симферополя были отправлены в лагерь Сонгдовон в Северной Корее», — сказала Рашевская членам Конгресса.
Показания Рашевской были организованы комиссией Сената США. Целью было выяснить масштабы похищений украинских детей Россией.
Согласно официальной украинской базе данных «Дети войны», с февраля 2022 года с оккупированных территорий было похищено по меньшей мере 19 546 детей, многие из которых были вывезены в Россию или в районы, контролируемые Россией. Впоследствии, предположительно, значительное число детей было принудительно усыновлено.
Рашевская также сообщила о 165 задокументированных случаях идеологической обработки украинских детей в военных лагерях, в том числе в Беларуси.