Գնդակը Վրաստանի դաշտում է. ՌԴ ԱԳՆ
Ռուսաստանը Վրաստանի հետ քաղաքական երկխոսության վերսկսման հիմքեր չի տեսնում, հայտարարել են ՌԴ ԱԳՆ-ում: Դիվանագետների խոսքով՝ Թբիլիսին նախկինի պես հարաբերությունների վերականգնումը կապում է Աբխազիայի և Հարավային Օսիայի ճանաչումից Մոսկվայի հրաժարվելու հետ, պահանջներ, որոնք ԱԳՆ- ում անիրատեսական են անվանել
Գերատեսչությունում ընդգծել են, որ այդ տարածաշրջանների անկախության ճանաչումն անշրջելի է, սակայն Մոսկվան բաց է հարաբերությունների հետագա կարգավորման համար «այն մակարդակով, որով դրան պատրաստ է Վրաստանը»:
«Գնդակը վրացական դաշտում է, որը, ինչպես մենք կարծում ենք, պետք է շահագրգռված լինի դրանում ավելի շատ, քան մյուսները», - նշել են ՌԴ արտաքին քաղաքական գերատեսչությունում:

Мяч на стороне Грузии. МИД РФ
Россия не видит оснований для возобновления политического диалога с Грузией, заявили в МИД РФ. По словам дипломатов, Тбилиси по-прежнему связывает восстановление отношений с отказом Москвы от признания Абхазии и Южной Осетии — требования, которые в МИД назвали нереалистичными.
В ведомстве подчеркнули, что признание независимости этих регионов необратимо, однако Москва открыта для дальнейшего урегулирования отношений «на том уровне, на котором к этому готова Грузия».
«Мяч находится на грузинском поле, которое, как мы полагаем, должно быть заинтересовано в этом больше, чем кто-либо другой», — отметили во внешнеполитическом ведомстве РФ.