ԵՄ-ն Ուկրաինային առաջարկում է սառեցված ռուսական ակտիվներից 165 մլրդ եվրոյի վարկ
Եվրահանձնաժողովը պատրաստում է 165 միլիարդ եվրոյի փոխհատուցման վարկ Ուկրաինայի համար՝ օգտագործելով Բելգիայում սառեցված ռուսական պետական ակտիվների դրամական արժեքը: Վարկը ավելի լայն ֆինանսական փաթեթի մաս է, որը կազմում է մինչև 210 միլիարդ եվրո և նպատակ ունի պահպանել Կիևի ֆինանսական կայունությունը մոտ տարիներին:
165 միլիարդ եվրոյի փոխհատուցման վարկը ներառում է 25 միլիարդ եվրո սառեցված ռուսական պետական ակտիվներ, որոնք պահվում են մասնավոր բանկային հաշիվներում, ինչպես նաև 140 միլիարդ եվրո՝ Բելգիայի Euroclear բանկում:
Ուկրաինան պետք է վարկը մարի միայն այն դեպքում, եթե Ռուսաստանը դադարեցնի պատերազմը և վճարի ռազմական փոխհատուցումներ, ինչը համարվում է քիչ հավանական:
Վարկի շրջանակներում 115 միլիարդ եվրո նախատեսված է Ուկրաինայի պաշտպանական արդյունաբերության ֆինանսավորման համար, 50 միլիարդ եվրոն կկատարվի Կիևի բյուջետային կարիքները, իսկ մնացած 45 միլիարդ եվրոն կօգտագործվի 2024 թվականի G7 վարկի մարման համար:

ЕС предлагает Украине кредит в размере 165 млрд евро из замороженных российских активов
Европейская комиссия готовит компенсационный кредит для Украины в размере 165 миллиардов евро, используя денежную стоимость замороженных российских государственных активов в Бельгии. Кредит является частью более широкого финансового пакета, составляющего до 210 миллиардов евро, и направлен на поддержание финансовой стабильности Киева в ближайшие годы.
Компенсационный кредит в размере 165 миллиардов евро включает 25 миллиардов евро замороженных российских государственных активов, хранящихся на частных банковских счетах, а также 140 миллиардов евро, находящихся в бельгийском банке Euroclear.
Украина должна погасить кредит только в том случае, если Россия прекратит войну и выплатит военные репарации, что считается маловероятным.
В рамках кредита 115 миллиардов евро предназначены для финансирования оборонной промышленности Украины, 50 миллиардов евро пойдут на покрытие бюджетных нужд Киева, а остальные 45 миллиардов евро будут использованы для погашения кредита G7 2024 года.