ԵՄ-ն Ուկրաինային առաջարկում է սառեցված ռուսական ակտիվներից 165 մլրդ եվրոյի վարկ
Եվրահանձնաժողովը պատրաստում է 165 միլիարդ եվրոյի փոխհատուցման վարկ Ուկրաինայի համար՝ օգտագործելով Բելգիայում սառեցված ռուսական պետական ակտիվների դրամական արժեքը: Վարկը ավելի լայն ֆինանսական փաթեթի մաս է, որը կազմում է մինչև 210 միլիարդ եվրո և նպատակ ունի պահպանել Կիևի ֆինանսական կայունությունը մոտ տարիներին:
165 միլիարդ եվրոյի փոխհատուցման վարկը ներառում է 25 միլիարդ եվրո սառեցված ռուսական պետական ակտիվներ, որոնք պահվում են մասնավոր բանկային հաշիվներում, ինչպես նաև 140 միլիարդ եվրո՝ Բելգիայի Euroclear բանկում:
Ուկրաինան պետք է վարկը մարի միայն այն դեպքում, եթե Ռուսաստանը դադարեցնի պատերազմը և վճարի ռազմական փոխհատուցումներ, ինչը համարվում է քիչ հավանական:
Վարկի շրջանակներում 115 միլիարդ եվրո նախատեսված է Ուկրաինայի պաշտպանական արդյունաբերության ֆինանսավորման համար, 50 միլիարդ եվրոն կկատարվի Կիևի բյուջետային կարիքները, իսկ մնացած 45 միլիարդ եվրոն կօգտագործվի 2024 թվականի G7 վարկի մարման համար:

The European Commission is preparing a €165 billion reparations loan for Ukraine, using the monetary value of Russian state assets frozen in Belgium. The loan is part of a broader financial package worth up to €210 billion and is intended to maintain Kyiv's economic stability in the coming years.
The €165 billion reparations loan includes €25 billion in frozen Russian state assets held in private bank accounts and €140 billion in Belgian Euroclear.
Ukraine would only have to repay the loan if Russia ends the war and pays reparations, which is considered unlikely.
€115 billion of the loan is intended to finance Ukraine's defense industry, €50 billion will cover Kyiv's budget needs, and the remaining €45 billion will be used to repay the G7 loan due in 2024.