Մակրոնը մեկնում է Պեկին
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը եռօրյա պետական այցով մեկնել է Չինաստան՝ հանդիպելու Սի Ծինփինի հետ։
Քննարկման հիմնական թեմաները կլինեն առևտրային հսկայական դեֆիցիտը (ավելի քան 300 մլրդ եվրո Չինաստանի օգտին), Պեկինի աջակցությունը Ռուսաստանին Ուկրաինայի պատերազմում և մարդու իրավունքների խնդիրները, որոնք կքննարկվեն փակ դռների հետևում։
Մակրոնին կուղեկցեն 6 նախարար և 35 խոշոր բիզնես առաջնորդներ՝ նոր պայմանագրեր կնքելու և դեֆիցիտը կրճատելու նպատակով։ Ֆրանսիան հույս ունի, որ Չինաստանը կօգտագործի իր ազդեցությունը Պուտինի վրա՝ հասնելու Ուկրաինայում հրադադարի։

Президент Франции Эмманюэль Макрон отправился в Китай с трехдневным государственным визитом для встречи с Си Цзиньпином.
Основными темами обсуждения станут огромный торговый дефицит (более 300 млрд евро в пользу Китая), поддержка Пекина России в войне в Украине и проблемы прав человека, которые будут обсуждаться за закрытыми дверями.
Макрона будут сопровождать 6 министров и 35 лидеров крупного бизнеса с целью заключения новых контрактов и сокращения дефицита. Франция надеется, что Китай использует свое влияние на Путина для достижения прекращения огня в Украине.