Մակրոնը մեկնում է Պեկին
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը եռօրյա պետական այցով մեկնել է Չինաստան՝ հանդիպելու Սի Ծինփինի հետ։
Քննարկման հիմնական թեմաները կլինեն առևտրային հսկայական դեֆիցիտը (ավելի քան 300 մլրդ եվրո Չինաստանի օգտին), Պեկինի աջակցությունը Ռուսաստանին Ուկրաինայի պատերազմում և մարդու իրավունքների խնդիրները, որոնք կքննարկվեն փակ դռների հետևում։
Մակրոնին կուղեկցեն 6 նախարար և 35 խոշոր բիզնես առաջնորդներ՝ նոր պայմանագրեր կնքելու և դեֆիցիտը կրճատելու նպատակով։ Ֆրանսիան հույս ունի, որ Չինաստանը կօգտագործի իր ազդեցությունը Պուտինի վրա՝ հասնելու Ուկրաինայում հրադադարի։

French President Emmanuel Macron has arrived in China for a three-day state visit to meet with Xi Jinping.
The country’s massive trade deficit (more than 300 billion euros in China’s favor), Beijing’s support for Russia in the war in Ukraine, and human rights issues will be the main topics of discussion, to be held behind closed doors.
Macron will be accompanied by six ministers and 35 prominent business leaders to sign new agreements and reduce the deficit. France hopes that China will use its influence with Putin to achieve a ceasefire in Ukraine.