Զախարովայի հայտարարությունից հետո Իտալիայում Ռուսաստանի դեսպանը կանչվել է ԱԳՆ
Իտալիայում Ռուսաստանի դեսպան Ալեքսեյ Պարամոնովը կանչվել է Արտաքին գործերի նախարարություն՝ Հռոմում Կոնտի աշտարակի փլուզման վերաբերյալ արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական խոսնակ Մարիա Զախարովայի մեկնաբանություններից հետո։ Այս մասին հայտնել է Ansa լրատվական գործակալությունը։
Իր տելեգրամյան ալիքում Զախարովան գրել էր, որ քանի դեռ Իտալիայի կառավարությունը իր հարկատուների գումարը անիմաստ կերպով ծախսում է Ուկրաինային աջակցելու համար, Իտալիան ամբողջությամբ կփլուզվի՝ տնտեսությունից մինչև աշտարակներ։
Այս հայտարարությունը սուր արձագանք է առաջացրել Իտալիայի իշխանությունների կողմից։
Իտալիայի արտաքին գործերի նախարար Անտոնիո Տայանին Զախարովայի մեկնաբանությունները որակել է «անպարկեշտ»։

Russian Ambassador to Italy Summoned to Foreign Ministry After Zakharova's Statement
Russian Ambassador to Italy Alexei Paramonov was summoned to the Foreign Ministry after comments by Foreign Ministry Spokesperson Maria Zakharova regarding the collapse of the Conti Tower in Rome, Ansa news agency reported.
Zakharova wrote on her Telegram channel that as long as the Italian government wastes taxpayers’ money to support Ukraine, Italy will collapse completely, from the economy to the towers.
This statement provoked a sharp reaction from the Italian authorities.
Italian Foreign Minister Antonio Tajani called Zakharova’s comments “indecent.”
He noted that it is unacceptable to exploit the grief of the victims and their families during a disaster.