Չինաստանը քննադատել է Նիդեռլանդներին՝ մեղադրելով միկրոչիպերի համաշխարհային շուկայում «քաոս և անկայունություն» ստեղծելու մեջ։ Այս հայտարարությունը հաջորդել է Նիդեռլանդների կողմից Nexperia ընկերությունը վերահսկողության տակ վերցնելուն։
Նիդեռլանդների կառավարությունը անցյալ ամիս որոշում է ընդունել վերահսկել Nexperia-ն՝ մտահոգություն հայտնելով, որ տեխնոլոգիաները կարող են անցնել ընկերության չինական մայր կազմակերպությանը՝ Wingtech-ին։
Nexperia-ն մեծ քանակությամբ հիմնական միկրոչիպեր է արտադրում էլեկտրոնային արդյունաբերության համար։ Վերահսկողության շուրջ վեճը խափանումներ է առաջացրել մատակարարումներում և անհանգստություն է հարուցել ամբողջ աշխարհի ավտոարտադրողների շրջանում։
Չինաստանի առևտրի նախարարությունը կոչ է արել Նիդեռլանդներին դադարեցնել միջամտությունը ընկերությունների ներքին գործերին և կառուցողական լուծում գտնել։
Եվրոպական հանձնակատարի առևտրի հարցերով ներկայացուցիչ Մարոշ Շեֆչովիչը հայտնել է, որ առաջընթաց կա իրավիճակի կարգավորման հարցում, ինչը կարևոր է կիսահաղորդիչների մատակարարման շղթաները վերականգնելու համար։

Китай обвинил Нидерланды в дестабилизации мирового рынка микрочипов из-за контроля над Nexperia
Китай раскритиковал Нидерланды, обвинив их в создании «хаоса и нестабильности» на мировом рынке микрочипов. Заявление последовало после решения нидерландского правительства установить контроль над компанией Nexperia.
Нидерланды приняли это решение в прошлом месяце, выразив обеспокоенность тем, что технологии могут перейти к китайской материнской компании Wingtech.
Компания Nexperia производит большое количество базовых микрочипов для электронной промышленности. Спор вокруг контроля вызвал сбои в поставках и тревогу среди автопроизводителей по всему миру.
Министерство торговли Китая призвало Нидерланды прекратить вмешательство во внутренние дела компаний и найти конструктивное решение.
Представитель Еврокомиссара по вопросам торговли Марош Шефчович заявил, что в урегулировании ситуации уже есть прогресс, что важно для восстановления цепочек поставок полупроводников.