Չինաստանը քննադատել է Նիդեռլանդներին՝ մեղադրելով միկրոչիպերի համաշխարհային շուկայում «քաոս և անկայունություն» ստեղծելու մեջ։ Այս հայտարարությունը հաջորդել է Նիդեռլանդների կողմից Nexperia ընկերությունը վերահսկողության տակ վերցնելուն։
Նիդեռլանդների կառավարությունը անցյալ ամիս որոշում է ընդունել վերահսկել Nexperia-ն՝ մտահոգություն հայտնելով, որ տեխնոլոգիաները կարող են անցնել ընկերության չինական մայր կազմակերպությանը՝ Wingtech-ին։
Nexperia-ն մեծ քանակությամբ հիմնական միկրոչիպեր է արտադրում էլեկտրոնային արդյունաբերության համար։ Վերահսկողության շուրջ վեճը խափանումներ է առաջացրել մատակարարումներում և անհանգստություն է հարուցել ամբողջ աշխարհի ավտոարտադրողների շրջանում։
Չինաստանի առևտրի նախարարությունը կոչ է արել Նիդեռլանդներին դադարեցնել միջամտությունը ընկերությունների ներքին գործերին և կառուցողական լուծում գտնել։
Եվրոպական հանձնակատարի առևտրի հարցերով ներկայացուցիչ Մարոշ Շեֆչովիչը հայտնել է, որ առաջընթաց կա իրավիճակի կարգավորման հարցում, ինչը կարևոր է կիսահաղորդիչների մատակարարման շղթաները վերականգնելու համար։

China has criticized the Netherlands, accusing it of creating “chaos and instability” in the global microchip market. The announcement follows the Dutch takeover of Nexperia.
The Dutch government last month decided to take control of Nexperia, citing concerns that its technology could be transferred to the company’s Chinese parent, Wingtech.
Nexperia produces large quantities of key microchips for the electronics industry. The dispute over control has disrupted supply chains and caused concern among automakers worldwide.
China’s Ministry of Commerce has urged the Netherlands to refrain from interfering in the internal affairs of companies and to seek a constructive solution.
European Commissioner for Trade Maroš Šefčovič stated that there has been progress in resolving the situation, which is crucial for restoring semiconductor supply chains.