Ըստ Թրամփի՝ ԵՄ-ը կլինի հաջորդը
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն ակնարկել է, որ Եվրամիությունը կարող է լինել հաջորդը, որի դեմ կկիրառվեն մաքսատուրքեր։
Թրամփը BBC-ին ասել է, որ ԵՄ-ից ԱՄՆ ներմուծվող ապրանքների վրա տուրքեր կարող են սահմանվել․
«Նրանք մեր մեքենաները չեն վերցնում, մեր գյուղմթերքը չեն վերցնում, գրեթե ոչինչ չեն վերցնում, իսկ մենք ամեն ինչ վերցնում ենք նրանցից՝ միլիոնավոր մեքենաներ, հսկայական քանակությամբ սնունդ և գյուղարտադրանք», - ասել է նա լրագրողներին։
ԱՄՆ նախագահը հավելել է, որ ինքը լավ հարաբերություններ ունի Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Քիր Սթարմերի հետ, և Մեծ Բրիտանիայի հետ առևտրային հարցերը կարող են լուծում ստանալ։
BBC-ի հարցին՝ արդյոք ժամկետներ կան եվրոպական բլոկի համար սակագներ հայտարարելու համար, Թրամփն ասել է. «Չէի ասի, որ ժամկետներ կան, բայց դա տեղի կունենա շատ շուտով»:
Ինչ վերաբերում է Մեծ Բրիտանիայի հետ առևտրին, ԱՄՆ նախագահը հայտարարել է, որ երկիրը «հատել է բոլոր սահմանները», սակայն հավելել է, որ խնդիրները կարող են լուծվել:
«Միացյալ Թագավորությունը անցել է բոլոր սահմաններ։ Բայց ես վստահ եմ, որ այդ հարցը կարելի է լուծել», - ասել Է Թրամփը։
Հիշեցնենք, որ ԱՄՆ-ը 25 տոկոս մաքսատուրքեր է սահմանել Մեքսիկայից և Կանադայից ներմուծվող ապրանքների վրա և 10 տոկոս մաքսատուրք՝ Չինաստանից ներմուծման համար:

According to Trump, the EU will be next
"They don't take our cars, they don't take our agricultural products, they take almost nothing, and we take everything from them - millions of cars, huge amounts of food and agricultural products," he told reporters.
The US president added that he has a good relationship with British Prime Minister Keir Starmer and that trade issues with the UK could be resolved.
Asked by the BBC whether there was a deadline for announcing tariffs for the European bloc, Trump said: "I wouldn't say there are any deadlines, but it will happen very soon."
Regarding trade with the UK, the US president said the country had "crossed all the lines" but added that the problems could be resolved.
"The UK has crossed all the lines. But I'm confident this issue can be resolved," Trump said.
Recall that the US has imposed 25 percent tariffs on goods imported from Mexico and Canada and 10 percent on imports from China.