«Հնարավոր է՝ մի փոքր ցավ զգանք». Թրամփ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ի և Մեքսիկայի, Կանադայի ու Չինաստանի միջև առևտրական պատերազմը կարող է «ցավ» պատճառել ամերիկացիներին. գրում է Reuters-ը։
Նրա խոսքով, Մեքսիկայի, Կանադայի և Չինաստանի նկատմամբ սահմանած մաքսատուրքերը կարող են «կարճաժամկետ» բացասական հետևանքներ ունենալ ԱՄՆ-ի քաղաքացիների համար: Աշխարհի շուկաներում արդյունքում մտավախություններ կան, որ տարիֆները կարող են խաթարել տնտեսական աճը և նորից բարձրացնել գնաճը:
Թրամփը նշել է, որ երկուշաբթի օրը կխոսի Կանադայի և Մեքսիկայի ղեկավարների հետ, որոնք արդեն հայտարարել են պատասխան քայլերի մասին։ «Ես ոչ մի դրամատիկ բան չեմ ակնկալում։ Նրանք մեզ շատ գումար են պարտք, և ես վստահ եմ, որ նրանք կվճարեն»,- ասել է նա: Թրամփը նաև նշել է, թե տարիֆներ «անպայման կկիրառվեն» Եվրոպական Միության նկատմամբ, բայց չի նշել ժամկետները:
«Մենք կարճաժամկետ կտրվածքով հնարավոր է՝ մի փոքր ցավ զգանք, և մարդիկ դա հասկանում են»,– ասել է Թրամփը:

Reuters reports that US President Donald Trump has said that the trade war between the United States and Mexico, Canada, and China could cause Americans "pain."
According to him, the tariffs imposed on Mexico, Canada, and China could have "short-term" negative consequences for US citizens. As a result, world markets fear that the tariffs could undermine economic growth and raise inflation again.
Trump said he would speak with the leaders of Canada and Mexico on Monday, who have already announced retaliatory measures. "I don't expect anything dramatic. They owe us a lot of money, and I'm sure they will pay," he said. Trump also said that tariffs "will be applied" to the European Union but did not specify the timing.