Խամենեին հրահանգել է ուղղակի հարձակում նախապատրաստել Իսրայելի վրա. New York Times
Նոր զեկույցի համաձայն՝ Իրանի գերագույն առաջնորդ այաթոլլահ Ալի Խամենեին հրահանգել է իր զորքերին ուղղակի հարձակում նախապատրաստել Իսրայելի վրա․ անցած շաբաթ Իսրայելի պատասխան հարվածը նա չափազանց լուրջ է համարել՝ այն անտեսելու համար:
«Մինչ Խամենեին փորձում էր հրապարակայնորեն նսեմացնել Թեհրանի ռազմական օբյեկտների վրա Իսրայելի հարձակման մասշտաբները, նա ազգային անվտանգության բարձրագույն խորհրդի հետ հանդիպման ժամանակ մասնավոր կերպով հավանություն տվեց հակագրոհի ծրագրերին», New York Times-ին հայտնել են իրանցի երեք պաշտոնյաներ:
Այաթոլլան, ինչպես պնդում են, իր որոշումը կայացրել է երկուշաբթի օրը՝ իր ռազմական պաշտոնյաներից հասցված վնասի մասին զեկույցին ծանոթանալուց հետո, որում մանրամասն նկարագրված են հրթիռների արտադրության գործարաններին և Թեհրանի պաշտպանական համակարգերին հասցված հարվածները:

Khamenei ordered to prepare a direct attack on Israel. New York Times
According to a new report, Iran's Supreme Leader Ayatollah Ali Khamenei has ordered his troops to prepare a direct attack on Israel. He considered Israel's retaliatory strike last week too serious to ignore.
"While Khamenei sought to publicly downplay the scale of Israel's attack on Tehran's military facilities, he privately endorsed plans for a counterstrike during a meeting with the Supreme National Security Council," three Iranian officials told the New York Times.
The Ayatollah is said to have made his decision on Monday after reading a damage report from his military officials detailing strikes on missile factories and Tehran's defense systems.