ԱՄՆ-ի ռազմական բյուջեն 2027թ. համար պետք է կազմի 1,5 տրիլիոն դոլար. Թրամփ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ երկար և բարդ բանակցություններից հետո սենատորների, կոնգրեսականների, նախարարների և այլ քաղաքական ներկայացուցիչների հետ, որոշում է կայացրել 2027 թվականի համար ԱՄՆ ռազմական բյուջեն սահմանել ոչ թե 1 տրիլիոն, այլ 1.5 տրիլիոն դոլարի չափով։
Թրամփի խոսքով՝ այս քայլը պայմանավորված է երկրի անվտանգության ապահովման անհրաժեշտությամբ՝ «այս խիստ անհանգիստ և վտանգավոր ժամանակներում»։
Թրամփը նշել է, որ եթե չլինեին այլ երկրների նկատմամբ սահմանված մաքսատուրքերը և դրանցից ստացվող, իր բնորոշմամբ, «աննախադեպ մեծ եկամուտները», ապա ռազմական բյուջեն կմնար 1 տրիլիոն դոլարի սահմաններում։ Սակայն մաքսատուրքերի շնորհիվ ստացվող եկամուտները, որոնք, ըստ նրա, նախկինում անհնար էին թվում, թույլ են տալիս ոչ միայն բարձրացնել ռազմական ծախսերը մինչև 1.5 տրիլիոն դոլար, այլև միաժամանակ նվազեցնել պետական պարտքը։
Բացի այդ, Թրամփը հայտարարել է, որ նման ֆինանսական քաղաքականությունը հնարավորություն կտա նաև «զգալի դիվիդենտներ» վճարել ԱՄՆ-ի միջին եկամուտ ունեցող քաղաքացիներին, որոնց նա անվանել է «հայրենասերներ»։
Հայտարարության մեջ Դոնալդ Թրամփը կոշտ քննադատության է ենթարկել գործող վարչակազմը՝ այն անվանելով «ամենավատը երկրի պատմության մեջ»։

US President Donald Trump announced that, following lengthy, complex negotiations with senators, members of Congress, ministers, and other political representatives, he had decided to set the US military budget for 2027 at $1.5 trillion rather than $1 trillion.
According to Trump, this step is necessary to ensure the country's security "in these distraught and dangerous times."
Trump noted that, if not for the tariffs imposed on other countries and the "unprecedentedly large revenues" they generate, the military budget would remain around $1 trillion. However, the revenues from tariffs, which he previously considered impossible, allow not only to increase military spending to $1.5 trillion but also to reduce the national debt.
In addition, Trump stated that such a financial policy would also allow for the payment of "significant dividends" to middle-income US citizens, whom he called "patriots." In the statement, Donald Trump harshly criticized the current administration, calling it "the worst in the history of the country."