Ճապոնիայում իշխող կուսակցությունը կորցրել է մեծամասնությունը
Ճապոնիայում կիրակի տեղի ունեցած ընտրությունների նախնական արդյունքներով իշխող կոալիցիան կորցրել է մեծամասնությունը։
BBC-ի փոխանցմամբ, ընդդիմությունն ընդհանուր առմամբ ավելի շատ տեղեր է ստանում խորհրդարանի ստորին պալատում: Այժմ իշխող կոալիցիայի ճակատագիրը կորոշվի բանակցություններում։
Պաշտոնական տվյալների համաձայն՝ վարչապետ Սիգերու Իսիբայի Լիբերալ-դեմոկրատական և «Կոմեյտո» կուսակցությունների դաշինքը մեծամասնության համար անհրաժեշտ 233-ից ստանում է 215 տեղը, իսկ ընդդիմադիր կուսակցություններինը՝ 250 տեղ: Այսպիսով, այս արդյունքները կարող են վերջ դնել լիբերալ դեմոկրատների միանձնյա կառավարմանը:

In Japan, the ruling party has lost its majority
According to preliminary results of Sunday's elections in Japan, the ruling coalition lost the majority.
According to the BBC, the opposition generally gets more seats in the lower house of parliament. The fate of the ruling coalition will be decided in the negotiations.
According to official data, Prime Minister Shigeru Ishiba's alliance of Liberal Democratic and Komeito parties gets 215 seats out of the 233 needed for a majority, and opposition parties get 250 seats. Thus, these results could end the Liberal Democrats' one-man rule.