Վրաստանի նախագահը վետո է դրել աղմկահարույց օրինագծի վրա
Վրաստանի նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլին հայտարարել է, որ ինքը վետո է դրել խորհրդարանի կողմից ընդունված «Օտարերկրյա ազդեցության թափանցիկության մասին» օրինագծի վրա:
«Ես վետո դրեցի «ռուսական» օրենքի վրա։ Այս օրենքը խոչընդոտ է եվրոպական ճանապարհին։ Վետոն իրավաբանորեն հիմնավորված է և այսօր կներկայացվի խորհրդարան: Այն որևէ փոփոխության կամ բարելավման ենթակա չէ։ Այս օրենքը պետք է չեղյալ համարվի»,- ասել է Զուրաբիշվիլին։
Զուրաբիշվիլին բազմիցս խոստացել է արգելափակել փաստաթուղթը, երբ խոսքը վերաբերում է իր ստորագրությանը, և աջակցություն է հայտնել օրենքի դեմ բողոքողներին: Այնուամենայնիվ, նախագահական վետոն ավելի շատ ֆորմալ բնույթ է կրում, քանի որ խորհրդարանին անհրաժեշտ է ձայների պարզ մեծամասնություն՝ այն հաղթահարելու համար:

Президент Грузии Саломе Зурабишвили заявила, что наложила вето на принятый парламентом законопроект "О прозрачности иностранного влияния".
«Я наложила вето на «российский» закон. Этот закон является препятствием на европейском пути. Вето юридически обосновано и сегодня будет представлено парламенту. Он не подлежит никаким изменениям и улучшениям. Этот закон должен быть отменен», — заявила Зурабишвили.
Зурабишвили неоднократно обещала заблокировать законопроект, когда дело дойдет до ее подписи, и выражала поддержку протестующим против закона. Однако президентское вето является скорее формальностью, поскольку парламенту необходимо простое большинство, чтобы его преодолеть.