«Այն, ինչ քանդեց Պուտինը, Ռուսաստանը պետք է վերականգնի»․ Բլինքեն
ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը Կիևում կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել է, որ պատերազմի ներկա փուլը կրիտիկական է Կիևի համար, առաջիկա ամիսներին Ուկրաինայից շատ բան կպահանջվի, հայտնում են ուկրաինական լրատվամիջոցները։
Միևնույն ժամանակ, Պետքարտուղարը նշել է, որ ժամանակն աշխատում է Ուկրաինայի օգտին։
«Որովհետև ամեն ամիս մեր համատեղ աշխատանքն Ուկրաինային ավելի է մոտեցնում Եվրամիությանը և ՆԱՏՕ-ին»։ Ամեն ամիս Ուկրաինան ստորագրում է ավելի ու ավելի շատ երկկողմ անվտանգության համաձայնագրեր, կառուցում է իր պաշտպանական արդյունաբերական բազան, արտադրում է ավելի ու ավելի ժամանակակից զենքեր, ամրապնդում է իր տնտեսությունն ու ժողովրդավարությունը: Մինչ պատերազմը շարունակվում է, Ռուսաստանը վերադառնում է անցյալ. Ուկրաինան առաջ է գնում»,- ընդգծել է նա։
Բլինքենը նշել է նաև, որ ԱՄՆ-ն աշխատում է Ուկրաինային հակաօդային պաշտպանության լրացուցիչ համակարգեր տրամադրելու հարցով։ Առաջիկա օրերին ՄՆ-ի լրացուցիչ օգնությունը կհասնի մարտի դաշտ։
«Այն, ինչ քանդեց Պուտինը, Ռուսաստանը պետք է վերականգնի. ԱՄՆ-ն աշխատում է դրա վրա G7-ի իր գործընկերների հետ»,- ասել է Բլինքենը։

US Secretary of State Anthony Blinken stated at a press conference in Kyiv that the current stage of the war is critical for Kyiv, and Ukraine will be required a lot in the coming months, according to Ukrainian media reports.
At the same time, the Secretary of State noted that time works in favor of Ukraine.
"Because our joint work brings Ukraine closer to the European Union and NATO every month." Every month, Ukraine signs more and more bilateral security agreements, builds up its defense industrial base, produces more modern weapons, and strengthens its economy and democracy. While the war continues, Russia returns to the past. Ukraine is moving forward," he emphasized.
Blinken also noted that the US is working on providing additional air defense systems to Ukraine. In the coming days, further assistance from the Ministry of Defense will reach the battlefield.
"What Putin destroyed, Russia must restore. The US is working on it with its G7 partners," said Blinken.