ՄԱԳԱՏԷ-ն որոշել է դուրս բերել իր տեսուչներին Իրանի միջուկային օբյեկտներից
Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալությունը (ՄԱԳԱՏԷ) ժամանակավորապես հետ է կանչում իր տեսուչներին Իրանից՝ տարածաշրջանում լարվածության ֆոնին։ Այս մասին հայտարարել է կազմակերպությունում ՌԴ մշտական ներկայացուցիչ Միխայիլ Ուլյանովը։
«Տարածաշրջանում լարված իրավիճակի պատճառով ՄԱԳԱՏԷ-ն որոշել է ժամանակավորապես դուրս բերել իր տեսուչներին Իրանի միջուկային օբյեկտներից»,- գրել է դիվանագետը։
Ավելի վաղ ՄԱԳԱՏԷ-ի ղեկավար Ռաֆայել Գրոսսին հայտարարել էր, որ Մերձավոր Արևելքում առկա լարվածությունը չի ազդել Իրանի միջուկային օբյեկտների տեսուչների աշխատանքի վրա։ ՄԱԳԱՏԷ-ի ղեկավարի խոսքով՝ Իրանի իշխանությունները գործակալությանը հայտնել են, որ ապրիլի 14-ին հանրապետության միջուկային օբյեկտները կփակվեն անվտանգության նկատառումներից ելնելով։ Գրոսսին նշել է, որ տեսուչների անվտանգության համար կազմակերպությունը որոշել է ստուգումներին վերադառնալ ապրիլի 16-ին։

МАГАТЭ приняло решение отозвать своих инспекторов с иранских ядерных объектов
Международное агентство по атомной энергии (МАГАТЭ) временно выводит своих инспекторов из Ирана на фоне напряженности в регионе. Об этом сообщил постоянный представитель РФ при организации Михаил Ульянов.
"В связи с напряженной ситуацией в регионе МАГАТЭ приняло решение временно отозвать своих инспекторов с ядерных объектов Ирана", - написал дипломат.
Ранее глава МАГАТЭ Рафаэль Гросси заявил, что напряженность на Ближнем Востоке не повлияла на работу инспекторов иранских ядерных объектов. По словам главы МАГАТЭ, власти Ирана сообщили агентству, что 14 апреля ядерные объекты республики будут закрыты по соображениям безопасности. Гросси отметил, что ради безопасности инспекторов организация решила вернуться к проверкам 16 апреля.