Իրանում այսօր համապետական ընտրություններ են
Իրանցի ընտրողները ուրբաթ օրը գնում են ընտրատեղամասեր՝ ընտրելու երկրի հաջորդ խորհրդարանը և Փորձագետների խորհուրդը: Իրանում հազարավոր ընտրատեղամասեր բացվել են ուրբաթ առավոտյան՝ ժամը 8-ին, ներքին գործերի նախարար Ահմեդ Վահիդիի հրամանով՝ Իրանի 12-րդ խորհրդարանի և Փորձագետների 6-րդ խորհրդի անդամներին ընտրելու համար:
Ամբողջ երկրում քվեարկելու իրավունք ունի ավելի քան 61 միլիոն մարդ։
Ավելի քան 15 հազար թեկնածուներից ընտրելու են օրենսդիր մարմնի 290 անդամի։ Ընտրված անդամները խորհրդարանում կծառայեն չորս տարի: Միաժամանակ անցկացվող մյուս ընտրություններում մասնակիցները քվեարկում են Փորձագետների խորհրդի 88 անդամների օգտին, որը ութամյա խորհրդատվական մարմնի խնդիրն է ընտրել Իսլամական Հանրապետության առաջնորդին:

Иранские избиратели отправятся на избирательные участки в пятницу, чтобы выбрать следующий парламент страны и Совет экспертов. Тысячи избирательных участков в Иране открылись в 8 часов утра в пятницу по приказу министра внутренних дел Ахмеда Вахиди для избрания членов 12-го парламента Ирана и 6-го экспертного совета.
Право голоса по всей стране имеют более 61 миллиона человек.
290 членов законодательного органа будут избраны из более чем 15 тысяч кандидатов. Избранные члены будут работать в парламенте в течение четырех лет. На других выборах, проводимых одновременно, участники голосуют за Экспертный совет из 88 членов, восьмилетний консультативный орган, которому поручено избрать лидера Исламской Республики.