Ալեքսեյ Նավալնիի մարմինը հանձնել են մորը
Ալեքսեյ Նավալնիի մարմինը հանձնել են մորը՝ Լյուդմիլա Նավալնայային։ Այս մասին հայտարարել է Նավալնիի մամուլի քարտուղար Կիրա Յարմիշը։
«Ալեքսեյի մարմինը տրվել է մորը: Շատ շնորհակալ ենք բոլոր նրանց, ովքեր դա պահանջեցին մեզ հետ: Առայժմ Լյուդմիլա Իվանովնան գտնվում է Սալեխարդում: Հուղարկավորությունը դեռ առջևում է: Մենք չգիտենք՝ իշխանությունները կխոչընդոտե՞ն դա անցկացնել այնպես, ինչպես ցանկանում է նրա ընտանիքը»,- ասել է Յարմիշը։
Հակակոռուպցիոն հիմնադրամի տնօրեն Իվան Ժդանովը նույնպես շնորհակալություն է հայտնել բոլորին, ովքեր պահանջել են Ալեքսեյ Նավալնիի մարմինը հանձնել նրա ընտանիքին։
«Շատ շնորհակալություն։ Շնորհակալություն բոլոր նրանց, ովքեր գրել և ձայնագրել են տեսաուղերձներ։ Կարծում եմ՝ Ալեքսեյը կասեր, որ դա պետք է այդպես արվեր»,- ասել է Ժդանովը։
Ավելի վաղ Ալեքսեյ Նավալնիի մայրը՝ Լյուդմիլա Նավալնայան, տեսանյութ էր հրապարակել, որում հայտարարել էր, որ քննիչները ցույց են տվել իր որդու մարմինը և սկսել են պայմաններ թելադրել այն մասին, թե «որտեղ, ինչպես և երբ պետք է հուղարկավորվի Ալեքսեյը»:

Тело Алексея Навального передали его матери
Тело Алексея Навального передали его матери Людмиле Навальной. Об этом сообщила пресс-секретарь Навального Кира Ярмиш.
«Тело Алексея было передано его матери. Большое спасибо всем, кто просил об этом вместе с нами. Сейчас Людмила Ивановна находится в Салехарде. Похороны еще впереди. Мы не знаем, помешают ли власти провести его так, как хочет его семья", - сказал Ярмиш.
Директор Фонда борьбы с коррупцией Иван Жданов также поблагодарил всех, кто требовал передать тело Алексея Навального его семье.
"Большое спасибо. Спасибо всем, кто записал видеообращения. Думаю, Алексей бы сказал, что так и надо было сделать", - сказал Жданов.
Ранее мать Алексея Навального Людмила Навальная опубликовала видео , в котором сообщила, что следователи показали тело ее сына и начали диктовать условия, «где, как и когда следует похоронить Алексея».