«Ադրբեջանի արձագանքը հայկական կողմից արձակված կրակոցին անհամարժեք է». Բորել
Եվրամիության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության գերագույն ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելն ու ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը քննարկել են Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացն ու վերջին զարգացումները։
«Ադրբեջանի արձագանքը հայկական կողմից արձակված կրակոցին անհամարժեք է` անտեսելով ՀՀ ԱԳՆ հայտարարությունը, որ միջադեպը հետաքննվելու է։ Սա կրկին ցույց է տալիս հրատապ անհրաժեշտությունը հեռացնելու զորքերը, ինչը ԵՄ-ն պնդում է երկար ժամանակ»,- ասել  Ժոզեպ Բորելը՝ Միրզոյանի հետ համատեղ ասուլիսում։
Ըստ Բորելի. «ԵՄ-ն աջակցում է Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև կայուն խաղաղության հաստատմանը՝ ինքնիշխանության, սահմանների անխախտելիության ու տարածքային ամբողջականության սկզբունքների հիման վրա»։
Ըստ ԵՄ պաշտոնյայի՝ ՀՀ-ում ԵՄ առաքելության կարողությունները վերջերս ավելացվել են՝ առաջին հերթին քանակի տեսանկյունից։

The Supreme Representative of the European Union for Foreign Affairs and Security Policy, Josep Borell, and the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia, Ararat Mirzoyan, discussed the process of normalizing Armenia-Azerbaijani relations and the latest developments.
"Azerbaijan's response to the shot fired by the Armenian side is inadequate, ignoring the statement of the RA Foreign Ministry that the incident will be investigated. This again shows the urgent need to remove the troops, which the EU has been insisting on for a long time," said Josep Borell at a joint press conference with Mirzoyan."
Borell states, "The EU supports the establishment of stable peace between Armenia and Azerbaijan, based on the principles of sovereignty, inviolability of borders, and territorial integrity."
According to an EU official, the capabilities of the EU mission in Armenia have recently increased, primarily in quantity.