Ռուսական կիբեր-գրոհը Կանադայի վրա և Իսրայելի ցույցերը. ինչ է հայտնի արտահոսած փաստաթղթերից
Վերջին շաբաթների ընթացքում համացանցում են հայտնվել մի շարք փաստաթղթեր, որոնք ենթադրաբար պատկանում են Պենտագոնի և ԱՄՆ այլ հատուկ ծառայություններին և պարունակում են գաղտնի տվյալներ՝ կապված Ուկրաինայում պատերազմի և Միացյալ Նահանգների մերձավոր դաշնակիցների մասին տեղեկատվության հավաքագրման և այլնի հետ:
Ռուս ցանցահենները գրոհել են Կանադայի գազային համակարգը
Հրապարակված մեկ այլ փաստաթղթերից պարզ է դառնում, որ այս տարվա սկզբին ԱՄՆ-ն գաղտնալսել է ռուսամետ հաքերային «Զարյա» խմբի և Ռուսաստանի անվտանգության դաշնային ծառայության (ԱԴԾ) աշխատակիցների էլեկտրոնային հաղորդակցությունը, որոնցում հաքերներն ասել են, որ իրենք են մուտք գործել կանադական գազային ընկերության կառավարման համակարգեր։ Հաքերները, իբր, կիսվել են սպաների հետ իրենց մուտքի սքրինշոթներով և պնդել, որ դա իրենց հնարավորություն է տվել «մեծացնել փականի ճնշումը, անջատել ահազանգերը և իրագործել վթարային անջատումներ»:
«Մոսադը» խրախուսել է Իսրայելում Նեթանյահուի դեմ բողոքի ցույցերը
Ըստ գաղտնազերծված փաստաթղթերից մեկի՝ մարտի 1-ին ԱՄՆ կենտրոնական հետախուզական վարչության (ԿՀՎ) զեկույցում ասվում է, որ, համաձայն գաղտնալսված հաղորդակցությունների, Իսրայելի հետախուզական գործակալության («Մոսադ») ղեկավարները սատարել են Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի և երկրի դատական համակարգը փոխելու վիճահարույց փորձի դեմ բողոքի ցույցերը: «Մոսադի» ղեկավարները հոգացել են, որ «Մոսադի» պաշտոնյաները և Իսրայելի քաղաքացիները բողոքեն Իսրայելի նոր կառավարության առաջարկած դատաիրավական բարեփոխումների դեմ, ներառյալ՝ գործողությունների մի քանի բացահայտ կոչեր, որոնք դատապարտում են Իսրայելի կառավարությունը», - ասվում է փաստաթղթում:

Russian cyber attack on Canada and Israeli protests. What is known from the leaked documents?
In recent weeks, several documents allegedly belonging to the Pentagon and other US special services have appeared on the Internet, containing classified information related to the war in Ukraine and the collection of information on close allies of the United States, among others.
Russian hackers have attacked Canada's gas system.
Another leaked document shows that earlier this year, the US intercepted electronic communications between the pro-Russian hacking group Zarya and Russia's Federal Security Service (FSB) employees, in which the hackers said they had accessed the control systems of a Canadian gas company. The hackers allegedly shared screenshots of their login with officers and claimed it allowed them to "increase valve pressure, disable alarms and implement emergency shutdowns."
Mossad encouraged anti-Netanyahu protests in Israel.
According to one of the declassified documents, a March 1 report by the US Central Intelligence Agency (CIA) said that, according to intercepted communications, the heads of Israel's intelligence agency (Mossad) supported protests against Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu and a controversial attempt to change the country's judiciary. Demonstrations." Mossad leaders have ensured that Mossad officials and Israeli citizens protest the new Israeli government's proposed judicial reforms, including several overt calls to action that condemn the Israeli government," the document said.