Պատրիարք Կիրիլը 1970-ականներին Ժնևում ՊԱԿ-ի գործակալ է եղել. շվեյցարական մամուլ
Ռուս ուղղափառ եկեղեցու ղեկավար պատրիարք Կիրիլը (Վլադիմիր Գունդյաև) 1970-ականներին հետախուզական գործունեություն է ծավալել Ժնևում՝ ՍՍՀՄ պետական անվտանգության կոմիտեի (КГБ) հանձնարարությամբ։ Այս մասին հայտնել են մի շարք շվեյցարական պարբերականներ, մասնավորապես, «Tages-Anzeiger-ը»՝ վկայակոչելով գաղտնազերծված պետական արխիվները։
Այդ տեղեկատվության համաձայն՝ Գունդյաևն աշխատել է հետախուզական ծառայության համար՝ օգտագործելով «Միխայլով» կոդային անունը։ Նա զբաղվել է լրտեսությամբ՝ Շվեյցարիայում զբաղեցնելով եկեղեցիների համաշխարհային խորհրդին (ԵՀԽ) կից Մոսկվայի պատրիարքարանի ներկայացուցչի պաշտոնը։ Միևնույն ժամանակ, նրա հիմնական խնդիրն էր ազդել ԵՀԽ-ի վրա:
«Tages-Anzeiger»-ի փոխանցմամբ՝ Բեռնում Ռուսաստանի դեսպանատունը վրդովված հայտարարությամբ է արձագանքել զլմ-ների այս հրապարակումներին՝ հաղորդագրություններն անվանելով «Շվեյցարիայում տարածվող ռուսատյացության հերթական օրինակ»։ Ռուս ուղղափառ եկեղեցին հրաժարվել է մեկնաբանություններից։ ԵՀԽ-ում հայտարարել են, որ այդ հարցի շուրջ տեղեկություն չունեն։

Patriarch Kirill was a KGB agent in Geneva in the 1970s. swiss press
Patriarch Kirill (Vladimir Gundyaev), head of the Russian Orthodox Church, conducted intelligence activities in Geneva in the 1970s on the instructions of the USSR's State Security Committee (KGB). This was reported by several Swiss periodicals, in particular, "Tages-Anzeiger," citing declassified state archives.
According to that information, Gundyaev worked for the intelligence service using the code "Mikhailov." He engaged in espionage, occupying the position of the representative of the Moscow Patriarchate attached to the World Council of Churches (WCC) in Switzerland. At the same time, his main task was to influence the Council of Europe.
According to "Tages-Anzeiger," the Russian Embassy in Bern responded to these ZLM publications with an indignant statement, calling the messages "another example of Russian hatred spreading in Switzerland." The Russian Orthodox Church refused to comment. The Council of State Council announced they need more information on this issue.