Պատրիարք Կիրիլը 1970-ականներին Ժնևում ՊԱԿ-ի գործակալ է եղել. շվեյցարական մամուլ
Ռուս ուղղափառ եկեղեցու ղեկավար պատրիարք Կիրիլը (Վլադիմիր Գունդյաև) 1970-ականներին հետախուզական գործունեություն է ծավալել Ժնևում՝ ՍՍՀՄ պետական անվտանգության կոմիտեի (КГБ) հանձնարարությամբ։ Այս մասին հայտնել են մի շարք շվեյցարական պարբերականներ, մասնավորապես, «Tages-Anzeiger-ը»՝ վկայակոչելով գաղտնազերծված պետական արխիվները։
Այդ տեղեկատվության համաձայն՝ Գունդյաևն աշխատել է հետախուզական ծառայության համար՝ օգտագործելով «Միխայլով» կոդային անունը։ Նա զբաղվել է լրտեսությամբ՝ Շվեյցարիայում զբաղեցնելով եկեղեցիների համաշխարհային խորհրդին (ԵՀԽ) կից Մոսկվայի պատրիարքարանի ներկայացուցչի պաշտոնը։ Միևնույն ժամանակ, նրա հիմնական խնդիրն էր ազդել ԵՀԽ-ի վրա:
«Tages-Anzeiger»-ի փոխանցմամբ՝ Բեռնում Ռուսաստանի դեսպանատունը վրդովված հայտարարությամբ է արձագանքել զլմ-ների այս հրապարակումներին՝ հաղորդագրություններն անվանելով «Շվեյցարիայում տարածվող ռուսատյացության հերթական օրինակ»։ Ռուս ուղղափառ եկեղեցին հրաժարվել է մեկնաբանություններից։ ԵՀԽ-ում հայտարարել են, որ այդ հարցի շուրջ տեղեկություն չունեն։

Патриарх Кирилл был агентом КГБ в Женеве в 1970-х годах. швейцарская пресса
Патриарх Кирилл (Владимир Гундяев), глава Русской православной церкви, в 1970-е годы вел разведывательную деятельность в Женеве по заданию Комитета государственной безопасности (КГБ) СССР. Об этом сообщил ряд швейцарских периодических изданий, в частности, «Tages-Anzeiger» со ссылкой на рассекреченные государственные архивы.
Согласно этой информации, Гундяев работал в разведке под позывным «Михайлов». Занимался шпионажем, занимая должность представителя Московского Патриархата при Всемирном совете церквей (ВСЦ) в Швейцарии. При этом его главной задачей было влияние на Совет Европы.
Как сообщает «Tages-Anzeiger», посольство России в Берне отреагировало на эти публикации СМИ возмущенным заявлением, назвав сообщения «еще одним примером распространения ненависти к России в Швейцарии». Русская православная церковь отказалась от комментариев. В Госсовете заявили, что не располагают информацией по этому вопросу.