«ԵՄ-ն կոչ է անում Ադրբեջանին՝ վերականգնել Լաչինի միջանցքում երթևեկության ազատությունն ու անվտանգությունը». Բորել
31 Հունվարի, 13:27
ԵՄ-ի արտաքին քաղաքականության և անվտանգության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելը, պատասխանելով Եվրախորհրդարանի բելգիացի պատգամավոր Ասսիտա Կանկոի՝ Լաչինի միջանցքի ապաշրջափակման վերաբերյալ հարցմանը, ասել է, որ կանոնավոր կապի մեջ է Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների հետ. «ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Կլաարը նույնպես սերտ կապի մեջ է երկու կողմերի հետ:
ԵՄ-ն Ադրբեջանին կոչ է արել ձեռնարկել իր իրավասության տակ գտնվող բոլոր միջոցները՝ ապահովելու Լաչինի միջանցքի երկայնքով տեղաշարժի ազատությունն ու անվտանգությունը՝ համաձայն 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության իր պարտավորությունների»։

«ЕС призывает Азербайджан восстановить свободу и безопасность движения в Лачинском коридоре». Боррель
Верховный представитель ЕС по внешней политике и безопасности Жозеп Боррель, отвечая на вопрос депутата Европарламента от Бельгии Аситы Канко относительно разблокирования Лачинского коридора, сказал, что находится в постоянном контакте с главами МИД Армении и Азербайджана . «Спецпредставитель ЕС Клаар также находится в тесном контакте с обеими сторонами.
ЕС призвал Азербайджан принять все меры, находящиеся под его юрисдикцией, для обеспечения свободы и безопасности передвижения по Лачинскому коридору, в соответствии с его обязательствами в трехсторонней декларации от 9 ноября 2020 года.