Եվրոպայում որտե՞ղ է ապրում 100 տարեկանից բարձր մարդկանց մեծ մասը
Վերջին մի քանի տասնամյակների ընթացքում Եվրոպայում և աշխարհում կայուն աճում է երկարակյացների և «սուպեր երկարակյացների» թիվը՝ մարդիկ, որոնց տարիքը գերազանցում է 110-ը: Եվ այդ աճի միտումը, ըստ գիտնականների կանխատեսումների, կպահպանվի։ «Եվրոստատ» եվրոպական վիճակագրական գործակալության տվյալներով՝ մինչև 2050 թվականը Եվրամիության երկրներում բնակվելու է 100-ից բարձր տարիք ունեցող ավելի քան 500 հազար մարդ:
Ֆրանսիայում 100 տարեկանից բարձր երկարակյացների թիվը 25.976 է, Գերմանիայում՝ 20.465, իսկ 145 միլիոնանոց Ռուսաստանում՝ մոտ 23.000։ Իտալիան չորրորդ տեղում է՝ 17.177 երկարակյացով։

Over the last few decades, there has been a steady increase in the number of long-lived and "super-long-lived" people, over 110 in Europe and around the world. And that growth trend, according to scientists' predictions, will be preserved. According to the European statistical agency Eurostat, by 2050, more than 500 thousand people over 100 will live in the countries of the European Union.
The number of long-lived people over 100 years old is 25,976 in France, 20,465 in Germany, and about 23,000 in Russia with a population of 145 million. Italy is in fourth place with 17,177 longevity.