Ճապոնիայում դեմոգրաֆիական ճգնաժամ է
Ճապոնիայի վարչապետը նախազգուշացրել է երկրի բնակչության ճգնաժամի մասին՝ ասելով, որ այն ծնելիության անկման պատճառով գտնվում է «սոցիալական գործառույթների խաթարման եզրին»:
Օրենսդիրներին ուղղված ուղերձում վարչապետ Ֆումիո Կիսիդան ասել է, որ դա «հիմա կամ երբեք» իրավիճակ է, և որ «ուղղակի այլևս չի կարելի հետաձգել»:
Կիսիդան հայտնել է, որ կառավարությունը ցանկանում է կրկնապատկել իր ծախսերը երեխաների հետ կապված ծրագրերի վրա, և ապրիլին կստեղծվի նոր պետական գործակալություն, որը կկենտրոնանա այդ խնդրի վրա:
Ճապոնիայում աշխարհում ծնելիության ամենացածր ցուցանիշներից մեկն է, ընդ որում՝ առողջապահության նախարարությունը կանխատեսում է, որ 2023 թվականին այն վերջին 124 տարում առաջին անգամ կգրանցի 800 հզ․-ից պակաս ծնունդ։
Համաձայն կառավարության տվյալների՝ երկիրն ունի նաև աշխարհի կյանքի ամենամեծ տևողությունը. 2020թ.-ի տվյալներով Ճապոնիայում յուրաքանչյուր 1500-րդ քաղաքացին եղել է 100 և ավելի տարեկան:

В Японии демографический кризис
Премьер-министр Японии предупредил о демографическом кризисе, заявив, что страна находится «на грани социальной дисфункции» из-за падения уровня рождаемости.
В обращении к законодателям премьер-министр Фумио Кисида сказал, что это ситуация «сейчас или никогда» и что ее «просто нельзя больше откладывать».
Кисида сказал, что правительство хочет удвоить свои расходы на программы, связанные с детьми, и в апреле будет создано новое государственное агентство, которое сосредоточится на этом вопросе.
В Японии один из самых низких уровней рождаемости в мире: Министерство здравоохранения прогнозирует, что в 2023 году впервые за 124 года будет зарегистрировано менее 800 000 рождений.
Согласно правительственным данным, в стране также самая высокая продолжительность жизни в мире. По состоянию на 2020 год каждый 1500-й гражданин Японии были в возрасте 100 лет и старше.