Ճապոնիայում դեմոգրաֆիական ճգնաժամ է
Ճապոնիայի վարչապետը նախազգուշացրել է երկրի բնակչության ճգնաժամի մասին՝ ասելով, որ այն ծնելիության անկման պատճառով գտնվում է «սոցիալական գործառույթների խաթարման եզրին»:
Օրենսդիրներին ուղղված ուղերձում վարչապետ Ֆումիո Կիսիդան ասել է, որ դա «հիմա կամ երբեք» իրավիճակ է, և որ «ուղղակի այլևս չի կարելի հետաձգել»:
Կիսիդան հայտնել է, որ կառավարությունը ցանկանում է կրկնապատկել իր ծախսերը երեխաների հետ կապված ծրագրերի վրա, և ապրիլին կստեղծվի նոր պետական գործակալություն, որը կկենտրոնանա այդ խնդրի վրա:
Ճապոնիայում աշխարհում ծնելիության ամենացածր ցուցանիշներից մեկն է, ընդ որում՝ առողջապահության նախարարությունը կանխատեսում է, որ 2023 թվականին այն վերջին 124 տարում առաջին անգամ կգրանցի 800 հզ․-ից պակաս ծնունդ։
Համաձայն կառավարության տվյալների՝ երկիրն ունի նաև աշխարհի կյանքի ամենամեծ տևողությունը. 2020թ.-ի տվյալներով Ճապոնիայում յուրաքանչյուր 1500-րդ քաղաքացին եղել է 100 և ավելի տարեկան:

Japan's prime minister has warned of a population crisis, saying the country is "on the brink of social dysfunction" due to falling birth rates.
In a message to lawmakers, Prime Minister Fumio Kishida said it was a "now or never" situation and that it "simply cannot be delayed any longer."
Kisida said the government wants to double its spending on programs related to children, and a new government agency will be created in April to focus on the issue.
Japan has one of the lowest birth rates in the world, with the Ministry of Health predicting that in 2023 it will register fewer than 800,000 births for the first time in 124 years.
According to government data, the country also has the highest life expectancy in the world. As of 2020, every 1500th citizens in Japan was 100 years old or older.