Բուլղարիայի խորհրդարանը վավերացրել է Ուկրաինային ռազմական օգնության մասին համաձայնագիրը
Բուլղարիայի խորհրդարանը վավերացրել է Բուլղարիայի և Ուկրաինայի պաշտպանության նախարարությունների միջև Կիևին ռազմական օգնություն տրամադրելու մասին համաձայնագիրը։ Այս մասին հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին։
Նոյեմբերի սկզբին Բուլղարիայի խորհրդարանը հավանություն էր տվել Ուկրաինային զենք մատակարարելու նախագծին։ Որոշման նախագծում, որն ընդունվել է Արտաքին քաղաքականության և պաշտպանության հանձնաժողովների համատեղ նիստում, ասվում է, որ Բուլղարիան պետք է մեկ ամսվա ընթացքում պատրաստի Ուկրաինային ռազմական օգնության փաթեթ։
Բացի այդ, երկրի իշխանություններին հանձնարարվել էր համաձայնագիր պատրաստել Կիևի հետ, որը պետք է վավերացվեր խորհրդարանի կողմից։
Երկրի խորհրդարանն առաջին ընթերցմամբ հաստատել է նաև կառավարության կողմից պատրաստված զենքի գաղտնի ցանկը, որը կուղարկվի Ուկրաինա։
Հրապարակման համաձայն՝ առաջարկվող ցուցակին կողմ է քվեարկել 148, դեմ՝ 46, ձեռնպահ՝ մեկը։ Թեև Կիևին ռազմական օգնության փաթեթի ցանկը գաղտնի է, սակայն դեկտեմբերի սկզբին Բուլղարիայի հեռագրական գործակալությունը (BTA), վկայակոչելով երկրի էկոնոմիկայի նախարար Նիկոլա Ստոյանովին, հայտնել էր, որ Սոֆիան Ուկրաինային կմատակարարի զենք և զինամթերք:

Болгарский парламент ратифицировал соглашение о военной помощи Украине
Болгарский парламент ратифицировал соглашение между министерствами обороны Болгарии и Украины об оказании военной помощи Киеву. Об этом сообщает РИА Новости.
В начале ноября болгарский парламент одобрил проект поставки оружия в Украину. В проекте решения, принятом на совместном заседании комитетов по внешней политике и обороне, говорится, что Болгария должна в течение месяца подготовить пакет военной помощи Украине.
Кроме того, властям страны было поручено подготовить соглашение с Киевом, которое должно было быть ратифицировано парламентом.
В первом чтении парламент страны также утвердил подготовленный правительством секретный список оружия, которое будет отправлено в Украину.
По данным издания, за предложенный список проголосовали 148 человек, против - 46, один воздержался. Хотя список пакета военной помощи Киеву является секретным, в начале декабря Болгарское телеграфное агентство (БТА) со ссылкой на министра экономики страны Николу Стоянова сообщило, что София будет поставлять Украине оружие и боеприпасы.