Կոչ ենք անում լրջորեն մասնակցել խաղաղության բանակցություններին. Հաջիև
Ադրբեջանի նախագահի խորհրդական, հայ-ադրբեջանական բանակցությունների մասնակից Հիքմեթ Հաջիևը անդրադարձել է ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի հայտարարություններին։ Հիշեցնենք՝ Արմեն Գրիգորյանը հայտարարել էր, որ Լեռնային Ղարաբաղի հայության իրավունքների պաշտպանության ու անվտանգության միջազգային մեխանիզմներ ստեղծելու շուրջ համաձայնության գալու վերաբերյալ քննարկումներ են եղել Վաշինգտոնում՝ Հայաստան-Ադրբեջան հանդիպումների շրջանակում։
Հաջիևը, անդրադառնալով հայ-ադրբեջանական բանակցային գործընթացին, հայտարարել է. «…Այս և այլ հակասական հայտարարությունները և անհարկի նոր տարրերը, որոնք վերջերս առաջ են քաշվել հայ պաշտոնյաների կողմից, վկայում են հայկական կողմի մտադրության մասին՝ միտումնավոր տապալել խաղաղ համաձայնագրի բանակցությունները և ստեղծել միայն բանակցությունների իմիտացիա: Մենք հայկական կողմին խորհուրդ ենք տալիս հրաժարվել նման կործանարար գործողություններից, քաղաքական կամք դրսևորել տարածաշրջանում կայուն խաղաղություն և անվտանգություն ապահովելու և խաղաղության պայմանագրի բանակցություններին լրջորեն մասնակցելու համար»:
ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը արդեն հերքել է Հաջիևի ասածները՝ պնդելով, որ այդ թեմայով բանակցություններ եղել են. «Երբ մենք Վաշինգտոնում քննարկումներ ենք ունեցել, և հստակություն է եղել միջազգային մեխանիզմի ստեղծման վերաբերյալ, մենք հավանություն ենք տվել, որ հարցերը տարանջատվեն։ Բայց երբ միջազգային մեխանիզմի վերաբերյալ որևէ հստակություն չկա, այն դժվարացնում է հայկական կողմի՝ խաղաղության պայմանագրի մասով առաջ գնալը», - նշել է Գրիգորյանը։

Мы призываем к серьезному участию в мирных переговорах. Гаджиев
Советник президента Азербайджана, участник армяно-азербайджанских переговоров Хикмет Гаджиев сослался на заявления секретаря Совета Министров РА Армена Григоряна. Напомним, Армен Григорян сообщил, что в Вашингтоне в рамках армяно-азербайджанских встреч обсуждались вопросы достижения договоренности о защите прав армян Нагорного Карабаха и создании механизмов международной безопасности.
Касаясь армяно-азербайджанского переговорного процесса, Гаджиев заявил. «…Эти и другие противоречивые заявления и ненужные новые элементы, недавно выдвинутые официальными лицами Армении, свидетельствуют о намерении армянской стороны намеренно подорвать переговоры по мирному соглашению и создать лишь имитацию переговоров. Советуем армянской стороне воздержаться от подобных деструктивных действий, проявить политическую волю для обеспечения стабильного мира и безопасности в регионе и серьезно участвовать в переговорах по мирному договору».
Секретарь Совета Министров РА Армен Григорян уже опроверг слова Гаджиева, заявив, что переговоры на эту тему велись. «Когда у нас состоялись обсуждения в Вашингтоне и появилась ясность по поводу создания международного механизма, мы одобрили разделение вопросов. Но когда нет ясности в отношении международного механизма, это мешает армянской стороне двигаться вперед в отношении мирного договора", - отметил Григорян.