«Եվրոպական շատ երկրներ բնական գազ գնելու համար դիմում են Թուրքիային»,- երկուշաբթի ասել է երկրի էներգետիկայի նախարար Ֆաթիհ Դոնմեզը՝ չհստակեցնելով այդ երկրները, որոնց անվանել է «հարևաններ»։
«Մեր հարևան եվրոպական երկրներից շատերը մեզ են դիմում գազի գնման համար»,- ասել է նախարարը՝ մեկնաբանելով Թուրքիայում ռուսական բնական գազի Եվրոպա մատակարարման կենտրոն ստեղծելու ծրագրերը։ «Հուսով եմ՝ հաջորդ տարվա սկզբից մենք առաջին քայլերը կձեռնարկենք գազի կենտրոնի ստեղծման ուղղությամբ»,-Դոնմեզի խոսքերը մեջբերել է TRT-ն։
Նախարարի խոսքով՝ թուրքական իշխանություններն ավարտում են երկիրը «էներգետիկ բազայի» վերածելու ռազմավարության նախապատրաստման աշխատանքները։

"European countries turn to Ankara for the purchase of gas." Turkish official
"Many European countries are turning to Turkey to buy natural gas," the energy minister of the country, Fatih Donmez, said on Monday, without specifying which countries he called "neighbors."
"Many of our neighboring European countries turn to us for the purchase of gas," said the minister, commenting on the plans to create a center for the supply of Russian natural gas to Europe in Turkey. "I hope that from the beginning of next year, we will take the first steps towards creating a gas center," TRT quoted Donmez saying.
According to the minister, the Turkish authorities are finishing up preparations for the strategy to turn the country into an "energy base."