Զելենսկին ժամանել է Խերսոն (ԼՈՒՍԱՆԿԱՐՆԵՐ)
Նոյեմբերի 11-ին Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին ժամանել է երկրի հարավում գտնվող Խերսոն քաղաք։ Սա Ուկրաինայի միակ մարզկենտրոնն է, որը մարտից նոյեմբեր գտնվում էր ռուսական ուժերի վերահսկողության տակ։
Ուկրաինայում ռուսական զորքերի հրամանատար Սերգեյ Սուրովիկինը նոյեմբերի 9-ին հայտարարել էր, որ ռուսական բանակը լքում է Խերսոնը՝ պաշտպանական դիրքեր կառուցելով Դնեպրի ձախ ափի երկայնքով։
Արդեն նոյեմբերի 11-ին քաղաք էին մտել Ուկրաինայի զինված ուժերի ստորաբաժանումները, իսկ նոյեմբերի 12-ին Ուկրաինայի նախագահի աշխատակազմը հայտնել է, որ Խերսոնում և երկրամասում աշխատանքներն են սկսել տարածաշրջանային ռազմական վարչակազմը, ոստիկանությունը և անվտանգության ծառայությունը։

Зеленский прибыл в Херсон (ФОТО)
11 ноября Президент Украины Владимир Зеленский прибыл в город Херсон на юге страны. Это единственный областной центр Украины, который с марта по ноябрь находился под контролем российских войск.
9 ноября командующий российскими войсками на Украине Сергей Суровикин сообщил, что российская армия уходит из Херсона, строя оборонительные позиции по левому берегу Днепра.
Уже 11 ноября в город вошли подразделения ВСУ, а 12 ноября аппарат президента Украины сообщил, что в Херсоне и области приступили к работе областная военная администрация, полиция и служба безопасности.