ԵՄ արտաքին հարաբերություների և անվտանգության քաղաքականության գրասենյակը անդրադարձել է հայ-ադրբեջանական բանակցություններին և դրանց ընթացիկ իրավիճակին։ Գրասենյակի տարածած հայտարարության մեջ, մասնավորապես, ասված է. «Այս շաբաթ լրանում է ԼՂ հակամարտության գոտում 44-օրյա պատերազմի ավարտի երկրորդ տարին։ Այս առիթով ԵՄ-ն հիշում է վերջին 30 տարիների ընթացքում հակամարտության բոլոր հայ և ադրբեջանցի զոհերին։ Լիովին գիտակցելով այս դժվարին ժառանգությունը՝ կառույցը երկու կողմերին կոչ է անում շրջել թշնամության էջը և շարունակել հաշտեցման ջանքերը՝ կանխելու մարդկային կյանքերի և վնասների հետագա անհարկի կորուստները։
ԵՄ-ն ողջունում է Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարության կողմից ձեռնարկված բազմաթիվ քայլերը՝ իրենց տարաձայնությունները հաղթահարելու և տարածաշրջանում կայուն և երկարատև խաղաղության հասնելու համար։ ԵՄ-ն բարձր է գնահատում նրանց կայուն ներգրավվածությունը տարբեր մակարդակներում և տարբեր ձևաչափերով ընթացող բանակցություններում: Թեև այս բանակցություններն ակնհայտորեն բարդ են և ժամանակ պահանջող, կարևոր է չկորցնել ընթացքը, համաձայնեցնել կոնկրետ առաջընթաց քայլերը և ապահովել անվտանգ, ապահով և բարեկեցիկ միջավայր՝ ի շահ տարածաշրջանի բնակչության:
Դեռևս փխրուն միջավայրում, քանի դեռ վերջին 30 տարիների վերքերը դեռ չեն բուժվել, ԵՄ-ն կրկնում է իր կոչը կողմերին՝ մեղմել իրենց հռետորաբանությունը և խուսափել լարվածության ցանկացած անհարկի սրացումից, ներառյալ՝ միմյանց հասցեին սպառնալիքներից, մեղադրանքներից և ռազմական սադրանքներից ու գործողություններից։
ԵՄ-ն կշարունակի իր ակտիվ ներգրավվածությունը՝ արձագանքելու երկու կողմերի ցանկությանը և աջակցելու նրանց աշխատանքում մնացած բոլոր հարցերի համապարփակ և արդար կարգավորման ուղղությամբ, այդ թվում՝ Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շարլ Միշելի անձնական ջանքերով»:

ЕС призывает Азербайджан и Армению смягчить риторику и избежать эскалации
Офис ЕС по внешним связям и политике безопасности коснулся армяно-азербайджанских переговоров и их текущей ситуации. В частности, говорится в распространенном ведомством заявлении. «На этой неделе исполняется второй год окончания 44-дневной войны в зоне нагорно-карабахского конфликта. По этому случаю ЕС вспоминает всех армянских и азербайджанских жертв конфликта за последние 30 лет. Полностью осознавая это тяжелое наследие, организация призывает обе стороны перевернуть страницу боевых действий и продолжить усилия по примирению, чтобы предотвратить дальнейшие ненужные человеческие жертвы и ущерб.
ЕС приветствует многочисленные шаги, предпринятые руководством Армении и Азербайджана для преодоления разногласий и достижения устойчивого и прочного мира в регионе. ЕС ценит их постоянное участие в текущих переговорах на различных уровнях и в различных форматах. Хотя эти переговоры явно сложны и требуют много времени, важно не сбиться с пути, договориться о конкретных шагах вперед и обеспечить безопасную, защищенную и благополучную среду на благо жителей региона.
Во все еще нестабильной обстановке, когда раны последних 30 лет еще не зажили, ЕС вновь призывает стороны смягчить свою риторику и избегать любой ненужной эскалации напряженности, включая угрозы, обвинения и военные провокации и действия против друг друга.
ЕС продолжит свое активное участие, чтобы реагировать на пожелания обеих сторон и поддерживать их в их работе по всестороннему и справедливому урегулированию всех оставшихся вопросов, в том числе благодаря личным усилиям президента Европейского совета Шарля Мишеля »  .