Հանցագործը պլանավորել է առևանգել Նենսի Փելոսիին
Տղամարդուն, որը հարձակվել էր ԱՄՆ ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Նենսի Փելոսիի և նրա ամուսնու տան վրա մեղադրանք է առաջադրվել Նենսի Փելոսիին առևանգելու և նրա ամուսնու վրա հարձակվելու փորձի մեջ։
42-ամյա տղամարդը մեղադրվում է ուրբաթ վաղ առավոտյան Սան Ֆրանցիսկոյում զույգի տուն ներխուժելու և 82-ամյա Փոլ Փելոսիի վրա մուրճով հարձակվելու մեջ: Շարժառիթը պարզվում է, սակայն ոստիկանությունն ասում է, որ դա «պատահական արարք չէր»:
Արդարադատության նախարարությունը կասկածյալին, ում անունը Դեյվիդ դե Փեյփ է անվանել, մեղադրանք է առաջադրել երկուշաբթի օրը՝ դաշնային օրենքի երկու հոդվածով: Դրանք ներառում էին ԱՄՆ պաշտոնյայի ընտանիքի անդամից իր պարտականությունների կատարման համար վրեժխնդիր լինելը, որը առավելագույնը 30 տարվա ազատազրկում է ենթադրում:

The man who attacked the home of House Speaker Nancy Pelosi and her husband has been charged with the attempted kidnapping of Nancy Pelosi and the attempted assault of her husband.
A 42-year-old man is accused of breaking into a couple's home in San Francisco early Friday and attacking 82-year-old Paul Pelosi with a hammer. The motive is investigated, but police say it was "not a random act."
The Justice Department charged the suspect, David de Pape, on Monday with two counts of federal law. These included retaliating against a family member of a US official for performing his duties, which carries a maximum sentence of 30 years in prison.