ԵՄ-ը 400 դիտորդ կուղարկի հայ-ադրբեջանական սահման. TACC
Երկուշաբթի օրը Լյուքսեմբուրգում ծրագրված հանդիպում կանցկացնեն ԵՄ 27 երկրների արտգործնախարարները։ Օրակարգի առանցքում կլինի ռազմական գործողություններն Ուկրաինայում։ Բացի այդ, ակնկալվում է, որ նախարարները «կանաչ լույս» կտան մեկ այլ առաքելության՝ օգնելու լուծել ադրբեջանա-հայկական սահմանին առկա խնդիրները:
«Հոկտեմբերի 6-ին՝ մեկ շաբաթ առաջ, Հայաստանի, Ադրբեջանի, Ֆրանսիայի ղեկավարների և Եվրախորհրդի նախագահի հանդիպմանը պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել առաքելություն ստեղծելու վերաբերյալ։ Սպասվում է, որ երկուշաբթի նախարարները կհաստատեն դա»,- ասել է ԵՄ ներկայացուցիչը։
Դիվանագետը առաքելության մանրամասները դեռ չունի. «Կարող եմ միայն ասել, որ առաջին փուլում կտեղակայվի մոտ 400 դիտորդ։ Առաջին դիտորդները երկու երկրների սահման կուղարկվեն Վրաստանում ԵՄ առաքելությունից։ Մենք անձնակազմը վերցնում ենք Վրաստանում մեր առաքելությունից՝ հիմնախնդրի հրատապության պատճառով»,- բացատրել է ԵՄ դիվանագետը։ Այդ մասին հայտնել է  ռուսական «ТАСС» գործակալությունը։

ЕС отправит 400 наблюдателей на армяно-азербайджанскую границу
Министры иностранных дел 27 стран ЕС проведут плановую встречу в Люксембурге в понедельник. Военные действия в Украине будут в центре повестки дня. Кроме того, ожидается, что министры дадут «зеленый свет» еще одной миссии по содействию решению проблем на азербайджано-армянской границе.
"6 октября, неделю назад, на встрече лидеров Армении, Азербайджана, Франции и президента Европейского совета была достигнута договоренность о создании миссии. Ожидается, что министры одобрят ее в понедельник", - сказал представитель ЕС.
Дипломат пока не располагает подробностями миссии. «Могу только сказать, что на первом этапе будет размещено около 400 наблюдателей. Первые наблюдатели будут отправлены на границу двух стран от миссии ЕС в Грузии. Мы забираем сотрудников из нашего представительства в Грузии из-за остроты проблемы», — пояснил дипломат ЕС. Об этом сообщает российское агентство «ТАСС».