ԵՄ-ը ծրագրում է Իրանի դեմ նոր պատժամիջոցներ սահմանել
ԵՄ 27 երկրների ԱԳ նախարարները մտադիր են Իրանի դեմ պատժամիջոցներ հաստատել՝ երկրում բռնաճնշումների պատճառով։ Այս մասին հայտարարել է ԵՄ դիվանագիտության ղեկավար Ժոզեպ Բորելը՝ երկուշաբթի օրը Լյուքսեմբուրգում նախարարների հանդիպման սկզբում։ «Իրանում կանանց աջակցելու համար սեղանին դրված է պատժամիջոցների փաթեթ, ես վստահ եմ, որ դրանք կընդունվեն»,- ասել է նա։
Բորելն ընդգծել է, որ նոր պատժամիջոցները վերաբերում են միայն ռեպրեսիաներին, դրանք կապ չունեն Ռուսաստանի և Իրանի կողմից Մոսկվային անօդաչու սարքեր մատակարարելու մասին լուրերի հետ։
Իրանում ընդվզումներ սկսվեցին 22-ամյա քրդուհի Մահսա Ամինիի մահվանից հետո։ Ըստ պաշտոնական վարկածի՝ աղջկան բերման է ենթարկել ոստիկանությունը՝ գլխաշորը ոչ ճիշտ կրելու պատճառով։ Հարցաքննության ժամանակ նա սրտի կաթված էր ստացել, որից էլ մահացել էր։

The EU plans to impose new sanctions against Iran
On Monday, at the beginning of the ministerial meeting in Luxembourg, the head of EU diplomacy, Josep Borrell, announced that the foreign ministers of 27 EU countries intend to impose sanctions against Iran due to repression in the country. "A package of sanctions is on the table to support women in Iran; I am sure that they will be accepted," he said.
Borrell emphasized that the new sanctions only concern repressions; they have nothing to do with the news about the supply of drones by Russia and Iran to Moscow.
Uprisings started in Iran after the death of 22-year-old Kurdish woman Mahsa Amini. According to the official version, the girl was detained by the police for wearing the headscarf incorrectly. During the interrogation, he had a heart attack, from which he died.