Փարիզը փորձում է սեպ խրել Ռուսաստանի և Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան արձագանքել է Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հայտարարությանը։ Նախագահն ասել էր. «Ռուսական կողմը օգտագործում է դարերով ձգվող հակամարտությունը և Թուրքիայի աջակցությամբ խաղում ադրբեջանական խաղը։ Դրանով թուլացնում է Հայաստանը, որի հետ մտերիմ էր ժամանակին։ Դուք տեսնո՞ւմ եք՝ ինչ է կատարվում։ Դա Ռուսաստանի փորձն է՝ անկայունություն ստեղծելու։ Ռուսաստանը ցանկանում է քաոս ստեղծել Կովկասում՝ անկայունության մեջ գցելով բոլորիս»։
Զախարովան, մասնավորապես, հայտարարել է. «Էմանուել Մակրոնի հայտարարությունները, թե իբր Ռուսաստանը օգտագործում է ԼՂ հակամարտությունը Հարավային Կովկասն ապակայունացնելու համար, մենք աղաղակող և բացարձակապես անընդունելի ենք համարում։ Նման հարձակումները համահունչ են Ռուսաստանին սատանայացնելու՝ Արևմուտքի հակառուսական գծին և վկայում են Ուկրաինայից առճակատման տրամաբանությունը հետխորհրդային այլ տարածքներ, այդ թվում՝ Հարավային Կովկաս տեղափոխելու փորձերի մասին։ Ֆրանսիայի նախագահի անհեթեթ հերյուրանքները խոսում են տարածաշրջանում կայուն խաղաղություն հաստատելու՝ Փարիզի անհետաքրքրության մասին և կասկածի տակ են դնում այնտեղ կառուցողական դեր խաղալու՝ նրա երկրի կարողությունը»։
Զախարովան նաև հավելել է. «Փարիզի փորձերը՝ սեպ խրել Ռուսաստանի և մեզ մոտ գտնվող Ադրբեջանի և Հայաստանի հետ հարաբերություններում, որոնց հետ Ռուսաստանը կապված է երկարաժամկետ և բազմաբնույթ կապերով, դատապարտված են ձախողման և միայն կհանգեցնեն տարածաշրջանում Ֆրանսիայի հեղինակության հետագա արժեզրկմանը»։

Paris is trying to drive a wedge between Russia and Armenia, and Azerbaijan
The official representative of the Russian Foreign Ministry, Maria Zakharova, responded to the statement of French President Emmanuel Macron. The president said. "The Russian side uses the centuries-long conflict and plays Azerbaijan's game with the support of Turkey. It weakens Armenia, with which it was once close. Do you see what is happening? Russia attempts to create instability. Russia wants to create chaos in the Caucasus, destabilizing us all."
Zakharova, in particular, stated. "We consider Emmanuel Macron's statements that Russia is using the Nagorno-Karabakh conflict to destabilize the South Caucasus outrageous and unacceptable. Such attacks are consistent with the West's anti-Russian line of demonizing Russia and testify to attempts to transfer the logic of confrontation from Ukraine to other post-Soviet territories, including the South Caucasus. The absurd fabrications of the French president speak of the disinterest of Paris in establishing lasting peace in the region and cast doubt on the ability of his country to play a constructive role there."
Zakharova also added. "Paris's attempts to drive a wedge in relations with Russia and neighboring Azerbaijan and Armenia, with which Russia has long-term and multifaceted ties, are doomed to failure and will only lead to further devaluation of France's authority in the region."