Փարիզը փորձում է սեպ խրել Ռուսաստանի և Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան արձագանքել է Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հայտարարությանը։ Նախագահն ասել էր. «Ռուսական կողմը օգտագործում է դարերով ձգվող հակամարտությունը և Թուրքիայի աջակցությամբ խաղում ադրբեջանական խաղը։ Դրանով թուլացնում է Հայաստանը, որի հետ մտերիմ էր ժամանակին։ Դուք տեսնո՞ւմ եք՝ ինչ է կատարվում։ Դա Ռուսաստանի փորձն է՝ անկայունություն ստեղծելու։ Ռուսաստանը ցանկանում է քաոս ստեղծել Կովկասում՝ անկայունության մեջ գցելով բոլորիս»։
Զախարովան, մասնավորապես, հայտարարել է. «Էմանուել Մակրոնի հայտարարությունները, թե իբր Ռուսաստանը օգտագործում է ԼՂ հակամարտությունը Հարավային Կովկասն ապակայունացնելու համար, մենք աղաղակող և բացարձակապես անընդունելի ենք համարում։ Նման հարձակումները համահունչ են Ռուսաստանին սատանայացնելու՝ Արևմուտքի հակառուսական գծին և վկայում են Ուկրաինայից առճակատման տրամաբանությունը հետխորհրդային այլ տարածքներ, այդ թվում՝ Հարավային Կովկաս տեղափոխելու փորձերի մասին։ Ֆրանսիայի նախագահի անհեթեթ հերյուրանքները խոսում են տարածաշրջանում կայուն խաղաղություն հաստատելու՝ Փարիզի անհետաքրքրության մասին և կասկածի տակ են դնում այնտեղ կառուցողական դեր խաղալու՝ նրա երկրի կարողությունը»։
Զախարովան նաև հավելել է. «Փարիզի փորձերը՝ սեպ խրել Ռուսաստանի և մեզ մոտ գտնվող Ադրբեջանի և Հայաստանի հետ հարաբերություններում, որոնց հետ Ռուսաստանը կապված է երկարաժամկետ և բազմաբնույթ կապերով, դատապարտված են ձախողման և միայն կհանգեցնեն տարածաշրջանում Ֆրանսիայի հեղինակության հետագա արժեզրկմանը»։

Париж пытается вбить клин между Россией и Арменией с Азербайджаном
Официальный представитель МИД России Мария Захарова отреагировала на заявление президента Франции Эммануэля Макрона. Президент заявил: «Российская сторона использует многовековой конфликт и играет в азербайджанскую игру при поддержке Турции. Это ослабляет Армению, с которой когда-то она была близка. Вы видите, что происходит? Это попытка России создать нестабильность. Россия хочет создать хаос на Кавказе, дестабилизируя всех нас».
Захарова, в частности, заявила. «Мы считаем возмутительными и абсолютно неприемлемыми заявления Эммануэля Макрона о том, что Россия использует нагорно-карабахский конфликт для дестабилизации Южного Кавказа. Подобные выпады согласуются с антироссийской линией Запада на демонизацию России и свидетельствуют о попытках переноса логики противостояния с Украины на другие постсоветские территории, включая Южный Кавказ. Абсурдные измышления французского президента говорят о незаинтересованности Парижа в установлении прочного мира в регионе и ставят под сомнение способность этой страны играть там конструктивную роль» — добавила Захарова.
«Попытки Парижа вбить клин в отношения с Россией и соседними Азербайджаном и Арменией, с которыми Россию связывают давние и многогранные связи, обречены на провал и приведут лишь к дальнейшей девальвации авторитета Франции в регионе».