«Միջուկային պատերազմի մեծ վտանգ կա». ԱՄՆ նախագահ
Մոսկվայի կողմից միջուկային զենքի հնարավոր կիրառման սպառնալիքների ֆոնին ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը նախազգուշացրել է աշխարհի վերջի վտանգի մասին։ Նրա խոսքով՝ միջուկային ապոկալիպսիսի վտանգն այժմ ամենաբարձր մակարդակի վրա է 1962 թվականի «կարիբյան» ճգնաժամից ի վեր: «Կուբայի հրթիռային ճգնաժամի ժամանակներից ի վեր առաջին անգամ մենք միջուկային զենքի կիրառման ուղղակի սպառնալիք ունենք, եթե ամեն ինչ շարունակվի նույն ոգով»,- հայտարարել է Բայդենը Նյու Յորքում:
Բայդենի կարծիքով՝ Պուտինը «չի կատակում, երբ խոսում է մարտավարական միջուկային զենքի, կենսաբանական կամ քիմիական զենքի հնարավոր կիրառման մասին, քանի որ նրա զինված ուժերը, կարելի է ասել, զգալիորեն հետ են մնում»:
Բայդենը նշել է, որ Վաշինգտոնում դիվանագիտական ելք են փնտրում։ «Մենք փորձում ենք հասկանալ, թե ինչ ելք է պետք Պուտինի համար։ Որտեղ նա կարող է հայտնվել այնպիսի իրավիճակում, որ ոչ միայն չկորցնի դեմքը, այլև չկորցնի Ռուսաստանի զգալի իշխանությունը», -ասել է Սպիտակ տան ղեկավարը։

"There is a great danger of nuclear war." President of the USA
Against the background of threats of the possible use of nuclear weapons by Moscow, US President Joe Biden warned about the danger of the world's end. According to him, the threat of a nuclear apocalypse is now at the highest level since the 1962 "Caribbean" crisis. "For the first time since the Cuban Missile Crisis, we have a direct threat of using nuclear weapons if things continue in the same spirit," Biden said in New York.
According to Biden, Putin "isn't kidding when he talks about the possible use of tactical nuclear weapons, biological or chemical weapons, because his military is, arguably, significantly behind."
Biden noted that they are looking for a diplomatic solution in Washington. "We are trying to understand what solution is needed for Putin. Where he can find himself in such a situation that he not only does not lose face but also does not lose Russia's significant power", said the head of the White House.