Թուրքիան կավելացնի ռազմական ներկայությունը Կիպրոսում
Թուրքիան կմեծացնի ռազմական ներկայությունը Կիպրոսում և կղզու հյուսիս կմատակարարի անհրաժեշտ սպառազինություն՝ կիպրոսցի թուրքերի շահերը պաշտպանելու համար։ Այս մասին Փամուկկալեի համալսարանի ուսանողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուն։
ԱԳՆ ղեկավարն ընդգծել է, որ Անկարան կձեռնարկի բոլոր անհրաժեշտ քայլերը՝ կղզու թուրքական համայնքի շահերը պաշտպանելու ուղղությամբ: «Նույնիսկ եթե մեր ճանապարհին կանգնի ամբողջ աշխարհը, Թուրքիան չի նահանջի իր դիրքորոշումից և կպաշտպանի շահերը Կիպրոսում, Էգեյան և Միջերկրական ծովերում»,-ասել է Չավուշօղլուն:
Չավուշօղլուն քննադատել է ԱՄՆ իշխանությունների դիրքորոշումը, որոնք չեղարկել են Կիպրոսի հունական համայնքին զենքի մատակարարման էմբարգոն:

Turkey will increase its military presence in Cyprus
Turkey will increase its military presence in Cyprus and supply the island's north with the necessary weapons to protect the interests of Turkish Cypriots. Foreign Minister Mevlut Cavusoglu announced this during a meeting with Pamukkale University students.
The Foreign Minister emphasized that Ankara will take all necessary steps to protect the interests of the Turkish community on the island. "Even if the whole world stands in our way, Turkey will not back down from its position and will protect its interests in Cyprus, the Aegean, and the Mediterranean," Cavusoglu said.
Cavusoglu criticized the position of the US authorities, which canceled the embargo on the arms supply to the Greek Cypriot community.