ՌԴ ոստիկաններին արգելվել է երկրից դուրս գալ
Ոստիկաններին արգելել են դուրս գալ Ռուսաստանից, գրում են մի շարք լրատվամիջոցներ, ինչպես նաև «Ռուսաստանի տուրօպերատորների ասոցիացիա»-ն՝ վկայակոչելով սեփական աղբյուրները: «Baza» տելեգրամ-ալիքի տեղեկատվության համաձայն, սեպտեմբերի 23-ին ստորագրված կարգադրության համաձայն՝ ՌԴ ՆԳՆ անձնակազմը և ղեկավարությունը, ներառյալ՝ կանայք, իրավունք չունեն լքել երկիրը, բացառությամբ այն դեպքերի, եթե դրան հավանություն տա ղեկավարությանը:
ՌԴ ՆԳ նախարար Վլադիմիր Կոլոկոլցևի կարգադրությունն արգելում է ոստիկանության աշխատակիցներին մեկնել արտասահման, եթե տոմսերը կամ ուղեգրերը ձեռք են բերվել սեպտեմբերի 21-ի զորահավաքը հայտարարելուց հետո: Բացի այդ, Baza-ի տեղեկություններով՝ պետական գատնիքին հասանելիություն ունեցող ոստիկանները պարտավոր են հանձնել անձնագրերը։

Russian police officers were forbidden to leave the country
Several media outlets and the "Association of Tour Operators of Russia" cite their sources and write that the police have been banned from leaving Russia. According to the Baza Telegram channel, due to the order signed on September 23, the staff and management of the Ministry of Internal Affairs of the Russian Federation, including women, have no right to leave the country unless the management approves it.
The order of the Minister of Internal Affairs of the Russian Federation Vladimir Kolokoltsev would prohibit police officers from traveling abroad if the tickets or passes were purchased after the announcement of the September 21 conscription. In addition, according to Baza's information, the police officers who have access to state transport are obliged to hand over their passports.