«Միացյալ Նահանգները կարևոր հնարավորություն ունի՝ կանգնելու հայ ժողովրդի կողքին». ԱՄՆ սենատոր
ԱՄՆ սենատոր, Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ  Բոբ Մենենդեսն երկկուսակցական բանաձև է ներկայացրել ԱՄՆ Սենատ։ Բանաձևը դատապարտում է ադրբեջանական ուժերի ապօրինի և անհիմն հարձակումը Հայաստանի վրա և կոչ է անում Միացյալ Նահանգներին՝ անհապաղ դադարեցնել աջակցությունն Ադրբեջանին անվտանգության ոլորտում։
«Ադրբեջանի վերսկսած հարձակումը հայկական տարածքների վրա և քաղաքացիական ենթակառուցվածքների կոպիտ թիրախավորումը մարդկային կյանքի հանդեպ արհամարհանքի սարսափելի ցուցադրություն է»,- ասել է սենատոր Մենենդեսը: «Քանի որ տարածաշրջանի համայնքները, ներառյալ՝ Կապանը, Գորիսը, Ջերմուկը, Վարդենիսը և Ճակատենը, տառապում են Ալիևի վարչակարգից, Միացյալ Նահանգները պետք է իր աջակցության խոսքերը հայտնի Հայաստանի ժողովրդին: Այս բանաձևով մենք հասկացնում ենք, որ ԱՄՆ կառավարության համար ազգային անվտանգության հրամայական է՝ անել ճիշտը և մեկընդմիշտ դադարեցնել անվտանգության ապահովման աջակցությունը Ադրբեջանին»:
Այս բանաձևը հետևում է սենատոր Մենենդեսի՝ պետքարտուղար Էնտոնի Բլինքենին ուղղված նամակին, որում նա Բայդենի վարչակազմին կոչ էր անում՝ լրացուցիչ միջոցներ ձեռնարկել «հայ ժողովրդի կողքին կանգնելու համար, երբ նրանք փորձում են ետ մղել Ադրբեջանի վերսկսված ռազմական ագրեսիան»:
Նախագահ Բայդենը 2022 թվականին իր ելույթում ասել է, որ «...երբ բռնապետերը գին չեն վճարում իրենց ագրեսիայի համար, նրանք ավելի շատ քաոս են առաջացնում»,- գրել է նախագահ Մենենդեսը: «Միացյալ Նահանգները կարևոր հնարավորություն ունի՝ կանգնելու հայ ժողովրդի կողքին, երբ նրանք փորձում են ետ մղել ավտորիտար հարձակումը»:

"The United States has an important opportunity to stand by the Armenian people." US Senator
US Senator, Chairman of the Senate Foreign Relations Committee Bob Menendez, presented a bipartisan resolution to the US Senate. The resolution condemns the illegal and unjustified attack of the Azerbaijani forces on Armenia and calls on the United States to immediately stop security assistance to Azerbaijan.
"Azerbaijan's renewed attack on Armenian territories and the blatant targeting of civilian infrastructure is a terrible display of contempt for human life," said Senator Menendez. “As communities in the region, including Kapan, Goris, Jermuk, Vardenis, and Chakaten, suffer under the Aliyev regime, the United States must extend its support to the people of Armenia. With this resolution, we make it clear that it is a national security imperative for the US government to do the right thing and end security assistance to Azerbaijan once and for all."
The resolution follows Senator Menendez's letter to Secretary of State Anthony Blinken, in which he called on the Biden administration to take additional measures "to stand with the Armenian people as they seek to repel Azerbaijan's renewed military aggression."
President Biden said in his 2022 speech that "...when dictators don't pay the price for their aggression, they create more chaos," President Menendez wrote. "The United States has an important opportunity to stand with the Armenian people as they try to push back the authoritarian onslaught."