«Միացյալ Նահանգները կարևոր հնարավորություն ունի՝ կանգնելու հայ ժողովրդի կողքին». ԱՄՆ սենատոր
ԱՄՆ սենատոր, Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ  Բոբ Մենենդեսն երկկուսակցական բանաձև է ներկայացրել ԱՄՆ Սենատ։ Բանաձևը դատապարտում է ադրբեջանական ուժերի ապօրինի և անհիմն հարձակումը Հայաստանի վրա և կոչ է անում Միացյալ Նահանգներին՝ անհապաղ դադարեցնել աջակցությունն Ադրբեջանին անվտանգության ոլորտում։
«Ադրբեջանի վերսկսած հարձակումը հայկական տարածքների վրա և քաղաքացիական ենթակառուցվածքների կոպիտ թիրախավորումը մարդկային կյանքի հանդեպ արհամարհանքի սարսափելի ցուցադրություն է»,- ասել է սենատոր Մենենդեսը: «Քանի որ տարածաշրջանի համայնքները, ներառյալ՝ Կապանը, Գորիսը, Ջերմուկը, Վարդենիսը և Ճակատենը, տառապում են Ալիևի վարչակարգից, Միացյալ Նահանգները պետք է իր աջակցության խոսքերը հայտնի Հայաստանի ժողովրդին: Այս բանաձևով մենք հասկացնում ենք, որ ԱՄՆ կառավարության համար ազգային անվտանգության հրամայական է՝ անել ճիշտը և մեկընդմիշտ դադարեցնել անվտանգության ապահովման աջակցությունը Ադրբեջանին»:
Այս բանաձևը հետևում է սենատոր Մենենդեսի՝ պետքարտուղար Էնտոնի Բլինքենին ուղղված նամակին, որում նա Բայդենի վարչակազմին կոչ էր անում՝ լրացուցիչ միջոցներ ձեռնարկել «հայ ժողովրդի կողքին կանգնելու համար, երբ նրանք փորձում են ետ մղել Ադրբեջանի վերսկսված ռազմական ագրեսիան»:
Նախագահ Բայդենը 2022 թվականին իր ելույթում ասել է, որ «...երբ բռնապետերը գին չեն վճարում իրենց ագրեսիայի համար, նրանք ավելի շատ քաոս են առաջացնում»,- գրել է նախագահ Մենենդեսը: «Միացյալ Նահանգները կարևոր հնարավորություն ունի՝ կանգնելու հայ ժողովրդի կողքին, երբ նրանք փորձում են ետ մղել ավտորիտար հարձակումը»:

«У США есть важная возможность поддержать армянский народ». Сенатор США
Сенатор США, председатель сенатского комитета по международным отношениям Боб Менендес представил в Сенат США двухпартийную резолюцию. В резолюции осуждается незаконное и необоснованное нападение азербайджанских сил на Армению и содержится призыв к США немедленно прекратить помощь Азербайджану в области безопасности.
«Возобновление нападения Азербайджана на территории Армении и вопиющие нападения на гражданскую инфраструктуру являются ужасным проявлением пренебрежения к человеческой жизни», - сказал сенатор Менендес. «Поскольку общины в регионе, включая Капан, Горис, Джермук, Варденис и Чакатен, страдают от режима Алиева, Соединенные Штаты должны оказать поддержку народу Армении. Этой резолюцией мы ясно заявляем, что для правительства США императивом национальной безопасности является поступить правильно и раз и навсегда прекратить помощь Азербайджану в области безопасности».
Резолюция последовала за письмом сенатора Менендеса госсекретарю Энтони Блинкену, в котором он призвал администрацию Байдена принять дополнительные меры, «чтобы поддержать армянский народ в его стремлении отразить возобновившуюся военную агрессию Азербайджана».
Президент Байден сказал в своей речи 2022 года, что «…когда диктаторы не платят цену за свою агрессию, они создают еще больший хаос», — написал сенатор Менендес. «У Соединенных Штатов есть важная возможность поддержать армянский народ, пытающийся отразить натиск авторитаризма».