Զորահավաքի ֆոնին Իսրայելը պատրաստ է ռուսաստանցի հրեաներին դուրս բերել երկրից
Իսրայելի վարչապետ Յաիր Լապիդն ու իսրայելական El-Al ավիաընկերության ղեկավարը խորհրդակցություններ են անցկացրել Ռուսաստանից Իսրայել չվերթների թվի հնարավոր ավելացման վերաբերյալ: Նպատակն է՝ դուրս բերել ռուսաստանցի հրեաներին, որոնք իրավունք ունեն հայրենադարձվել Իսրայել և ցանկանում են խուսափել Ուկրաինայում պատերազմի մոբիլիզացիայից։
Իսրայելի ԱԳՆ գլխավոր քարտուղար Ալոն Ուշպիզը հայտարարել է, որ կառավարության կարգադրությամբ երկրում սկսվել է հայրենադարձների նոր ալիքի ժամանման նախապատրաստությունը:
«Վարչապետ և ԱԳ նախարար Յաիր Լապիդը մեզ հանձնարարել է Ռուսաստանից նոր ներգաղթյալներ ընդունել։ Սա պահանջում է գնահատական բազմաթիվ մակարդակներում՝ սկսած թռիչքի մուտքի արտոնագրերից և ընդունելությունից։ Մենք սերտորեն աշխատում ենք այլ նախարարությունների, Ռուսաստանում մեր դեսպանատան և, իհարկե, El-Al ընկերության հետ», - ասել է Ուշպիզը։

Israeli Prime Minister Yair Lapid and the head of the Israeli airline El-Al held consultations regarding the possible increase in the number of flights from Russia to Israel. The goal is to evacuate Russian Jews who have the right to repatriate to Israel and want to avoid mobilization for the war in Ukraine.
Secretary General of Israel's Foreign Ministry, Alon Ushpiz, announced that preparations for the arrival of a new wave of repatriates have begun in the country by order of the government.
"Prime Minister and Foreign Minister Yair Lapid instructed us to accept new immigrants from Russia. This requires assessment at multiple levels, starting with flight visas and admissions. We work closely with other ministries, our embassy in Russia, and, of course, the El-Al company," Ushpiz said.