Հայկական քաղաքների և խաղաղ բնակչության գնդակոծությունն անօրինական է և անընդունելի. Բոբ Մենենդես
«Խորապես մտահոգված եմ Հայաստանի տարածքի վրա ադրբեջանական հարձակումների մասին հաղորդագրություններով»։ Այդ մասին իր թվիթերյան միկրոբլոգում գրել է ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի ղեկավար Բոբ Մենենդեսը։
«Հայկական քաղաքների և խաղաղ բնակչության գնդակոծությունն անօրինական է և անընդունելի։ Աշխարհը պետք է դիմադրի ավտորիտար դաժանությանը: ԱՄՆ-ն պետք է անհապաղ դադարեցնի անվտանգության ոլորտում ամբողջ աջակցությունն Ադրբեջանին»։
Հիշեցնենք, որ սեպտեմբերի 13-ին՝ ժամը 00:05-ից, Ադրբեջանի ԶՈՒ ստորաբաժանումները Գորիսի,Սոթքի և Ջերմուկի ուղղությամբ հրետանային միջոցներից, խոշոր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից սկսել են ինտենսիվ կրակ վարել հայկական դիրքերի ուղղությամբ: Հակառակորդը կիրառում է նաեւ ԱԹՍ-ներ: Ադրբեջանական կողմի լայնածավալ սադրանքի արդյունքում սկսված ինտենսիվ փոխհրաձգությունը շարունակվում է։ ՀՀ զինված ուժերը համարժեք պատասխան են տալիս։ Պաշտպանության նախարարությունը տեղեկացնում է, որ Հայկական կողմն ունի զոհեր և վիրավորներ, տվյալները ճշտվում են:

The shelling of Armenian cities and civilians is illegal and unacceptable. Bob Menendez
Bob Menendez, head of the US Senate Foreign Relations Committee, wrote on his Twitter microblog: "I am deeply concerned about reports of Azerbaijani attacks on the territory of Armenia."
"The shelling of Armenian cities and civilians is illegal and unacceptable. The world must resist authoritarian brutality. The US should immediately stop all security support to Azerbaijan."
It should be noted that on September 13, at 00:05, the units of the Azerbaijani Armed Forces began to fire intensively from artillery and large-caliber rifles in the direction of Goris, Sotk and Jermuk in the direction of the Armenian positions. The enemy also uses ATS. The intense skirmish started due to large-scale provocation by the Azerbaijani side. The armed forces of the Republic of Armenia gave an adequate response. The Ministry of Defense informs that the Armenian side has victims and wounded, verifying the data.