Իրանն ու Ռուսաստանը գազի նոր հանքավայր կշահագործեն Ֆարսում
Իրանական ազգային նավթային ընկերությունը և ռուսական «Գազպրոմը» Թեհրանում ռազմավարական համագործակցության հուշագիր են ստորագրել: Այս մասին հայտնում է իրանական «Tasnim» գործակալությունը՝ վկայակոչելով NIOC-ի գործադիր տնօրեն Մոհսեն Հոջասթեմեհրին։
Նրա խոսքով՝ իրանական ընկերությունը և «Գազպրոմ»-ը միասին կվարեն Հյուսիսային Ֆարսի գազի հանքավայրերի և Քիշ կղզու շրջանում գտնվող հանքավայրի մշակումը: Ռուսական կողմն այդ նախագծում 10 մլրդ դոլար կներդնի։
Հոջասթեմեհրը հայտարարել է, որ այդ համաձայնագիրը կհանգեցնի Իրանի նավթային արդյունաբերության պատմության մեջ խոշորագույն օտարերկրյա ներդրումներին:
Հիշեցնենք, որ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը այսօր կայցելի Իրան, որտեղ բանակցություններ կվարի երկրի նախագահներ Իբրահիմ Ռաիսիի և Իրանում գտնվող Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ:

Иран и Россия будут разрабатывать новое газовое месторождение в Фарсе
Иранская национальная нефтяная компания и российский «Газпром» подписали в Тегеране меморандум о стратегическом сотрудничестве. Об этом сообщает иранское агентство «Тасним» со ссылкой на исполнительного директора NIOC Мохсена Ходжастемехри.
По его словам, иранская компания и "Газпром" будут совместно управлять разработкой газовых месторождений Северный Фарс и месторождения, расположенного в районе острова Киш. Российская сторона вложит в этот проект 10 миллиардов долларов.
Ходжастемер сказал, что сделка приведет к крупнейшим иностранным инвестициям в истории нефтяной промышленности Ирана.
Напомним, что сегодня президент России Владимир Путин посетит Иран, где проведет переговоры с президентами страны Ибрагимом Раиси и находящимся в Иране президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом.