Իսպանիայի նախկին թագավորը, երկու տարի Աբու Դաբիում մնալուց հետո, վերադարձել է Իսպանիա
Իսպանիայի թագավոր Խուան Կառլոս I-ի հայրը հինգշաբթի օրը կվերադառնա Իսպանիա՝ Աբու Դաբիում (ԱՄԷ) երկու տարի ապրելուց հետո։ Այդ մասին հայտնել է իսպանական RTVE հեռուստատեսությունը։ Նրա խոսքով՝ ինքը ծրագրել է կարճատև այց Գալիսիա, իսկ երկուշաբթի օրը Մադրիդում կհանդիպի որդու՝ Իսպանիայի ներկայիս թագավոր Ֆիլիպ VI-ի հետ։
Հեռուստաալիքը նշում է, որ սա միայն այց է, քանի որ դեռևս մարտին Խուան Կառլոսը Ֆիլիպ VI-ին ասել է, որ կցանկանար մնալ Աբու Դաբիում, բայց ավելի հաճախ այցելել Իսպանիա։
2020 թվականի հունիսին, Խուան Կառլոս I-ի հեռանալուց կարճ ժամանակ առաջ, Իսպանիայի Գերագույն դատարանը հետաքննություն սկսեց Սաուդյան Արաբիայում արագընթաց երկաթգծի կառուցման պայմանագրին նրա մասնակցության վերաբերյալ: Հետաքննությունը սկսվել է այն բանից հետո, երբ շվեյցարական Tribune de Genève թերթը հայտնել է Սաուդյան Արաբիայից պանամական Lucum հիմնադրամին 100 միլիոն դոլար փոխանցելու մասին, որի շահառուն Խուան Կառլոսն էր։ Շվեյցարիայի դատախազությունը փորձել է պարզել այս գումարի ծագումն ու փոխանցման հիմքում ընկած հնարավոր կոռուպցիոն սխեմաները։

Бывший король Испании вернулся в Испанию после двухлетнего пребывания в Абу-Даби.
Отец короля Испании Хуана Карлоса I вернется в Испанию в четверг после двухлетнего проживания в Абу-Даби (ОАЭ). Об этом сообщает испанское телевидение RTVE. По его словам, у него запланирован краткий визит в Галицию, а в понедельник в Мадриде он встретится со своим сыном, нынешним королем Испании Филиппом VI.
Телеканал упоминает, что это всего лишь визит, поскольку еще в марте Хуан Карлос сказал Филиппу VI, что хотел бы остаться в Абу-Даби, но чаще посещать Испанию.
В июне 2020 года, незадолго до отъезда Хуана Карлоса I, Верховный суд Испании начал расследование его участия в контракте на строительство высокоскоростной железной дороги в Саудовской Аравии. Расследование началось после того, как швейцарская газета Tribune de Genève сообщила о переводе 100 миллионов долларов из Саудовской Аравии в панамский фонд Lucum Foundation, которым воспользовался Хуан Карлос. Швейцарская прокуратура пыталась выяснить происхождение этих денег и возможные коррупционные схемы, лежащие в основе перевода.