Թող հայերը մի քիչ խիզախ լինեն․ Չավուշօղլու
Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուն թուրքական NTV հեռուստաընկերության եթերում ասել է, որ իրենք առաջարկել են հայ-թուրքական հատուկ ներկայացուցիչների հանդիպումներն անցկացնել կա՛մ Թուրքիայում, կա՛մ Հայաստանում, նույնիսկ նշել են, որ իրենք պատրաստ են առաջինը գալ Երևան, բայց հայկական կողմը հրաժարվել է և ասել` եկեք երրորդ երկրում հանդիպենք։
«Հայաստանին ուզում եմ ասել՝ լավ, դուք կարող եք ճնշման տակ լինել, գործընթացը դժվար է, սփյուռքի մի մասը դեմ է կարգավորման, բայց երրորդ երկրում հանդիպելու կարիք դեռ կա՞։ Եթե հանդիպումները մեր երկրներում անելու հարցում համաձայնության չենք գալիս, մյուս հարցերում ինչպե՞ս ենք քայլ անելու։ Ես մեղադրելու համար չեմ ասում, սակայն թող հայերը մի քիչ խիզախ լինեն»,- հայտարարել է թուրք պաշտոնյան։
Չավուշօղլուն նաև նշել է, որ Հայաստանի հետ հարաբերությունների հարցում հստակ քայլեր են լինելու, ու Հարավային Կովկասի կայունության համար բոլորը բոլորի հետ պետք է կարգավորեն իրենց հարաբերությունները. «Սրանք, իհարկե, մեկ օրում լինող բաներ չեն։ Մեր հատուկ ներկայացուցիչները նորից են հանդիպելու»:

Пусть армяне будут немного смелее․ Чавушоглу
Министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу заявил в эфире турецкого NTV, что они предлагали провести встречи армянского и турецкого спецпосланников либо в Турции, либо в Армении, и даже упомянули, что готовы сначала приехать в Ереван, но армянская сторона отказалась и предложила встретиться в третьей стране.
«Хочу сказать Армении, понимаю на вас давят, процесс сложный, часть диаспоры против урегулирования, но есть ли еще необходимость встречаться в третьей стране?» Если мы не договоримся о проведении встреч в наших странах, то как мы будем предпринимать шаги по другим вопросам? «Я никого не обвиняю , но пусть армяне будут немного смелее», — заявил турецкий чиновник.
Чавушоглу также отметил, что в отношениях с Арменией будут четкие шаги, и для стабильности Южного Кавказа все должны нормализовать свои отношения со всеми. «Конечно, это не то, что происходит в один день. «Наши специальные представители встретятся снова».